پروژه کارآفرینی پرورش گل وگیاه زینتی

دسته: طرح های توجیهی و کارآفرینی

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 848 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 55

پروژه کارآفرینی پرورش گل وگیاه زینتی در 55 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست عناوین پرورش گل و گیاه زینتی

فهرست شماره صفحه

پیشگفتار … 1

مقدمه … 2

فصل اول : کلیات

الف : تعاریف مفاهیم و اصطلاحات… 4

ب: تعریف و تشریح موضوع تحقیق… 13

ج : اهداف پروژه… 14

فصل دوم : جمع آوری مقدماتی اطلاعات ( پیشینه طرح )

تاریخچه تولید و پرورش گل و گیاه در ایران … 18

فصل سوم : برنامه عملیاتی

الف : تهیه و تبدیل مواد اولیه … 20

ب : خدمات شرکت … 27

ج : روشهای بازار یابی و تبلیغات … 27

فهرست شماره صفحه

فصل چهارم : نیروی انسانی

کروکی کارگاه … 29

چارت تشکیلاتی … 30

فصل پنجم : منابع مالی

الف : ضوابط جواز تاسیس و گذفتن مجوز … 32

ب : توجیه اقتصادی طرح : … 37

فهرست منابع … 52

مقدمه :

توجه و علاقه انسان ها به گل و نقش گیاهان در زندگی بشر موضوعی کاملا شناخته شده است. گل از دیر باز به عنوان نمادی برای ابراز عشق و محبت و همچنین ابزاری برای ادای احترام شناخته شده است. چنانکه در اوایل قرن بیستم ، بقایای دسته ای از گل های بریده در مقبره فرعون کشف شد که متعلق به هزار سال پیش از میلاد مسیح بود. هر بخش از اندام های مختلف گیاهان زیبایی خاص خود را داراست . به این جهت استفاده از گل های بریده به موازات توجه به انواع گیاهان آپارتمانی دارای رونق فراوان است. همچنین به دلیل افزایش روزافزون شهر نشینی و خصوصا آپارتمان نشینی و دوری هر چه بیشتر افراد از طبیعت ، میل به نگهداری از گیاهان در محیط آپارتمان افزایش بیش از پیشی یافته است. علاوه بر تقاضای بازار داخلی برای انواع گل ها و گیاهان زینتی با در نظر داشتن حجم زیاد تقاضا در عرصه بین المللی و موقعیت جغرافیایی و اقلیمی مناسب ایران برای کشت انواع گیاهان ، پرورش و صادرات انواع گل و گیاهان زینتی می تواند سهم کشور را در بازار تجارت این محصولات ارتقا بخشیده و موجب عاید شدن درآمد ارزی مناسبی برای اقتصاد کشور گردد. اجرای این طرح به عنوان یک فعالیت تولیدی ، ضمن اینکه گامی به سوی افزایش توان تولید ( و صادرات ) کشور در بخش محصولات کشاورزی به شمار می رود، می تواند بسترساز اشتغال به کار نیروهای متخصص ( خصوصا در علوم کشاورزی ) و فاقد تخصص گردد. ضمن اینکه بانوان کارآفرین نیز می توانند با پیاده سازی این طرح، گامی در جهت توسعه میهن بردارند.

الف : تعاریف مفاهیم و اصطلاحات

بیان مسئله

پرورش گل و گیاهان زینتی

فرضیات موجود

1- میزان تولید گل و گیاهان زینتی ایران در برنامه دوم چه تغییراتی داشته است؟

سطح زیر کشت گل ها و گیاهان زینتی ایران از 7/30 میلیون متر مربع در سال 1374 به 1/31 میلیون متر مربع در سال 1378 افزایش یافت. در جریان اجرای برنامه دوم در سال 1377 سطح زیر کشت گل ها و گیاهان به حداکثر 6/34 میلیون متر مربع نیز رسید.تولید گل شاخه بریده در برنامه دوم از حدود 3/754 میلیون شاخه به 8/851 میلیون شاخه در سال 1378 افزایش یافت. طی همین دوره، تولید گل شاخه بریده در سال 1377 حداکثر به 7/870 میلیون شاخه نیز رسید.در زمینه گل های گلدانی نیز میزان تولید در برنامه دوم از 9/47 میلیون گلدان در آغاز برنامه به 3/43 میلیون گلدان در پایان برنامه کاهش داشت، این در حالی بود که سطح تولید آن در سال 1375 حداکثر 3/49 میلیون گلدان بود. در همین حال تولید انواع درخت و درختچه از 6/40 میلیون اصله در سال 1374 به حداکثر 4/86 میلیون اصله در سال 1378 بالغ شد.

2- تولید گل ها و گیاهان زینتی ایران در برنامه سوم مطابق با پیش بینی دفتر امور گل و گیاهان زینتی، دارویی و قارچ های خوراکی چقدر افزایش می یابد؟

تولید گل ها و گیاهان زینتی در برنامه سوم به طور متوسط حدود 15 درصد افزایش می یابد و به 550 میلیون شاخه گل بریده، 34 میلیون گلدان (گل گلدانی) و 57 میلیون اصله درخت و درختچه خواهد رسید که از طریق افزایش سطح کشت و بهبود عملکرد تحصیل خواهد شد. مذاکره با بخش های دولتی و خصوصی هلند در خصوص همکاری در زمینه پرورش گل ها و گیاهان زینتی صورت گرفته است، اما هنوز آنها به طور مستقیم و محسوس سرمایه گذاری مشترک با ایران در خصوص متحول سازی فناوری گلخانه ای انجام نداده اند

3- آیا در زمینه تولید گل و گیاهان زینتی تاکنون همکاری یا سرمایه گذاری خارجی جلب و جذب شده است؟

الف : تهیه و تبدیل مواد اولیه

روش کاشتن گل :

در هر کشوری کاشتن گل و پرورش آن بنوعی مخصوص صورت می گیرد و هر باغبان یا کارشناس فنی سلیقه مخصوصی بکار می برد .

این تفاوت روشها بستگی به منظور گلکار یا وسایلی را که در اختیار آنهاست دارد .

هیچیک از عوامل مانند انتخاب خاک مناسب موثر در پرورش گل نیست .

ولی همین عامل در مناطق مختلف غالبا متغیر است .

چنانکه انگلیسیها برای گلدانهائیکه در آن به پرورش انواع سرخس می پردازند ، خاکی مخلوط از پوسیده سبزه و چمن و خاک رسی و شنی بکار می برند .

در حالی که بلژیکیها برای همین نبات خاک برگ حاصله از پوسیده برگهای بلوط را مصرف مینمایند .که اولی جزء خاکهای سنگین و دومی از خاکهای سبک است .

گلکاری به دو روش کلی انجام میشود :

یکی در هوای آزاد . و دیگری در گلدان یا ظروف مختلف .

طبیعی ترین و آسان ترین روش گلکاری ، طریقه اولی است .

زیرا نباتاتی که در هوای آزاد کاشته میشوند گلهائی میباشند که بحالت وحشی و صحرائی وجود داشته و بدست بشر به باغات منتقل و تربیت شده اند و مواظبت فراوانی لازم ندارند .

بر عکس نباتاتی که در گلدان یا ظروف دیگر کاشته میشوند ، لازمه پرورش آنها دقت زیاد و شناسائی به احوال و روش نگاهداری آنهاست .

چون محوطه گلدان محدود است و خاکهائی که در گلدان ریخته میشود پس از مدتی بلا اثر میگردد . باید مواظب خاک و نمو ریشه های نبات بود و بموقع لزوم گلدان یا خاک را عوض کرد ولی امروز روش دوم مخصوصا در گلکاری تجارتی متداول تر و مورد عمل تر است .

زیرا برای فروش و نقل و انتقال گلهای کاشته شده در گلدان ، حاضر بوده و خطر از بین رفتن آنهم به مراتب کمتر است .

بعنوان مثال : تهیه و فروش اقسام گل سرخ یا میخک های آمریکایی – نخل ها و غیره .

بین گلکاری تجارتی و آنچه راکه کارشناسان فن بطور خصوصی برای خود انجام می دهند تفاوت فراوانست .

عبارات کلیدی

 • پروژه کارآفرینی پرورش گل وگیاه زینتی
 • پروژه کارافرینی پرورش گل وگیاه زینتی
 • طرح توجیهی پرورش گل وگیاه زینتی
 • کارآفرینی پرورش گل وگیاه زینتی
 • دانلود پروژه پرورش گل وگیاه زینتی
 • دانلود کارآفرینی پرورش گل وگیاه زینتی
 • طرح توجیه فنی پرورش گل وگیاه زینتی
 • توجیه اقتصادی پرورش گل وگیاه زینتی
 • پرورش
 • گل
 • گیاه زینتی