پاورپوینت

توضیح مختصر:

سوخت رسانی کاربراتوری-تزریق سوخت، موتور احتراق داخلی، سوپاپ هوا، دریچه گاز، سوخت رسانی انژکتوری-کاربراتور-طرز کار کاربراتور -انواع کاربراتور-معایب کاربراتور-انواع سیستم های سوخت رسانی انژکتوری-معایب سیستم های انژکتوری-مزایای سیستم های انژکتوری ، سوخت، مکانیک خودرو، سوخت رسانی، سوخت پاشی، پمپ سوخت، ک

عنوان کامل: پاورپوینت-ppt- سیستم سوخت رسانی خودرو-65 اسلاید-powerpoint

دسته بندی: دانشگاهی » سایر موارد

اطلاعات

 • فرمت فایل دانلودی: zip
 • فرمت فایل اصلی: .PPT
 • تعداد صفحه: 65
 • حجم: 1,545 کیلوبایت

عبارات و جملات کلیدی

سوخت رسانی کاربراتوری, تزریق سوخت, موتور احتراق داخلی, سوپاپ هوا, دریچه گاز, سوخت رسانی انژکتوری, کاربراتور, طرز کار کاربراتور, انواع کاربراتور, معایب کاربراتور, انواع سیستم های سوخت رسانی انژکتوری, معایب سیستم های انژکتوری, مزایای سیستم های انژکتوری, سوخت

سیستم سوخت رسانی انژکتوری یکی از روش های سوخت رسانی به موتورهای احتراق داخلی به روش تزریق سوخت است که در این سیستم سوخت توسط یک پمپ مکانیکی یا برقی با فشار به داخل لوله های سوخت رسانی و ریل سوخت وارد می شود و از طریق انژکتورها که در واقع نوعی شیر محسوب می شوند به پشت سوپاپ هوا یا درون سیلندر بصورت پودر شده پاشیده می شود و به این ترتیب مخلوطی از هوا و سوخت برای احتراق در موتور و تولید انرژی بدست می آید

تاریخچه

در اواخر دهه ۱۹۵۰ و اوایل دهه ۱۹۶۰ میلادی کارخانه شورولت و پونتیاک اولین طرح سوخت رسانی انژکتوری مکانیکی نوع تزریق دائم را عرضه نمودند. مرسدس بنز در سال 1952 خودروی 300 SL W194 که اولین خودروی انژکتوری بنزینی بود را به بازار عرضه نمود. در اواخر دهه ۱۹۵۰ شرکت کرایسلر تعدادی اتومبیل انژکتوری با سیستم الکترونیکی تولید نمود و نام این طرح را بندیکس الکتروژکتور نامید. با ظهور ترانزیستور و دیود در صنعت الکترونیک ، در سال ۱۹۶۸ میلادی شرکت فولکس واگن نمونه جالبی از طرح شرکت بوش را که از فناوریهای نوین بهره جسته بود در روی موتورهای خود بکار برد.

مزایای تزریق سوخت

توزیع یکنواخت سوخت بین سلیندرها، کاهش خام سوزی و تولید گازهای خطرناک ، راندمان حجمی بالاتر موتور به علت حذف ونتوری ، کاهش ارتفاع موتور، عدم نیاز به گرمکن، شتاب گیری زیادتر موتور، کاهش مصرف سوخت و اندازه گیری دقیق سوخت از مزایای روش تزریق سوخت می باشد.

معایب تزریق سوخت

وجود قطعات حساس، دقیق و گران قیمت، نیاز به تخصص فراوان در امر تولید و تعمیر قطعات و پیچیدگی سیستم از معایب روش تزریق سوخت می باشد.

انواع سیستم سوخت رسانی انژکتوری

مکانیکی

  نوع کا – جترونیک

الکترونیکی EFI

  نوع الکتروجکتور
 1. نوع دی – جترونیک
 2. نوع کا – جترونیک لامبدا
 3. نوع ال – جترونیک
 4. نوع ال اچ – جترونیک

اجزاء سیستم سوخت رسانی انژکتوری

ریل سوخت و انژکتورهای متصل به آن

  سنسورها: شامل سنسور فشار هوا ، سنسور دمای هوا ، سنسور دمای آب ، سنسور سرعت ، سنسور دور موتور ، سنسور اکسیژن ، سنسور زاویه میل لنگ ، پتانسیومتر دریچه گاز ، سنسور ضربه ، سوئیچ اینرسی ، سنسور جریان جرمی هوا
 1. پمپ
 2. لوله های سوخت رسانی
 3. فیلتر سوخت
 4. ریل سوخت
 5. انژکتورها
 6. مانیفولد هواو بدنه گاز
 7. واحد کنترل الکترونیکی
 8. موتور کنترل دور ارام
 9. رگلاتور فشار شکن

انواع روشهای تزریق

  نوع تک نقطه ای شامل: TBI، CFI
 1. نوع تزریق مداوم
 2. نوع تزریق دریچه مرکزی شامل:CPI و CPFI
 3. نوع چند نقطه ای
 4. نوع تزریق مستقیم
 5. سیستم سوخت رسانی الکترونیکی خودرو
 6. یکی از روشهای مناسب جهت سالم سازی محیط زیست در جهان ، کاهش گازهای آلاینده متصاعد شده از موتورها می باشد که در نسل جدید خودروها توسط جایگزین کردن سیستم سوخت رسانی انژکتوری الکترونیکی بجای سیستم کاربراتوری ، گام مهمی در این جهت برداشته شده است .
 7. مهمترین دلیل برای انتخاب این سیستم :
 8. 1- بالارفتن راندمان حرارتی و افزایش قدرت حجمی
 9. 2- توزیع یکنواخت سوخت در کلیه سیلندرها
 10. 3-گشتاور بالا در دورهای پایین
 11. 4-عدم نیاز به ذخیره بنزین در مانیفولد ورودی
 12. 5-کاهش مصرف سوخت
 13. 6-کارکرد بهتر در هوای سرد
 14. 7-کاهش گازهای آلاینده خروجی
 15. 8-تنظیم دور آرام (800 – 850 RPM)
 16. 9-عدم نیاز به گرم کردن مانیفولد هوا
 17. یکی دیگر از دلایل جایگزین سیستم انژکتوری به جای کاربراتوری بهبود کارکرد و افزایش بازدهی و توان اتومبیل می باشد .
 18. مهمترین هدف سیستم کنترل الکترونیکی موتور ، اعمال تنظیم دقیق بر روی دو عامل می باشد:
 19. 1-کنترل نسبت سوخت به هوا
 20. 2-کنترل زمان بندی جرقه
 21. امروزه سیستمهای الکترونیکی تزریق سوخت با وجود گران بودن به عنوان بهترین راه حل مورد استفاده قرار گرفته اند . در مورد پراید انژکتوری مورد بحث در کشور ما ، روش اندازه منیفولد (MAP) با کمک سنسور هوا ( ATS) می باشد .
 22. مزایای خودروی انژکتوری نسبت به خودری کاربراتوری:
 23. 1-کاهش ناگهانی قدرت در سر پیچهای تند در خودروی کاربراتوری :
 24. هر تغییری در جهت حرکت خودرو باعث وارد آمدن نیروی گریز از مرکز به آن می شود و این نیرو به تمام قسمتهای خودرو وارد می گردد که از جمله این قسمتها پیاله سوخت است . پیچهای تند تمایل دارن که سوخت را در پیاله سوخت در دیواره به سمت بالا بیاورند . بنا بر این با بالا برن شناور مانع دریافت سوخت بیشتر شده و افت قدرت ایجاد می گردد . این مشکل به دلیل عدم وجود کاربراتور در خودروی انژکتوری ، وجود ندارد .
 25. 2-عدم توزیع یکنواخت سوخت در سیلندر ها :
 26. پس از اختلاط سوخت و هوا در کاربراتور ، مخلوط حاصله به صورت موجی حرکت می کند که باعث تغییر در سرعت جریان می گردد و این تغییر برای هریک از دهانه های ورودی هوا متفاوت می باشد و این تفاوت علت اصلی عدم توضیع سوخت یکنواخت در سیلندرها می باشد و بعضی از سیلندرها با سوخت غنی تر نسبت به دیگران پر می شود ، بنا بر این به جهت کامل پر شدن دیگر سیلندرها مجبوریم سوخت را مقداری غنی تر در نظر بگیریم و این موضوع یکی از علل افزایش مصرف سوخت و آلودگی هوا می باشد .
 27. 3-پلاتین به کار رفته در سیستم جرقه زنی معمولی دارای بعضی مشکلات مکانیکی بوده و عمر آن محدود می باشد .
 28. 4-جریان عبوری از مدار اولیه کویل باید به 4 آمپر محدود گردد در غیر این صورت پلاتین آسیب می بیند یا لااقل عمر آن کاهش می یابد .
 29. 5-عدم نیاز به گرم کرده مانیفولد ورودی در هوای سرد در سیستم انژکتور : در سیستم انژکتوری موتور در هوای سرد به راحتی روشن می شود ، چون ECU بر اساس دمای موتور مقدار پاشش سوخت را بیشتر می کند و به تدریج با گرم شدن موتور زمان پاشش نیز کمتر می گردد .
 30. 6-تعداد قطعات فرسایشی درسیستم انژکتور نسبت به سیستم کاربراتوری کمتر می باشد .
 31. 7-فقیرسازی مقدار سوخت در شتاب منفی خودرو:پس از مشخص افت ولتاژ سنسور موقعیت دریچه گاز (TPS) ، ECUدرمیابد که باید میزان سوخت را کاهش دهد بنا بر این طول پالس ارسالی از TPS به ECU کاهش یافته تا مصرف سوخت کاهش یابد . هنگامی که دریچه گاز کاملآ بسته است پاشش سوخت قطع می شود .
 32. 8-قطع جریان سوخت جهت جلوگیری از افزایش دور معینی از موتور :
 33. برای جلو گیری از صدمه دیدن موتور در نتیجه افزایش بیش از حد دور آن ، ECU انژکتورها را پس از گذشتن دور موتور از حد معین ، از کار می اندازد . هر زمان که دور موتور کاهش یافت و به زیر مقدار آستانه ای رسید دوباره انژکتورها پاشش سوخت را انجام می دهند
 34. 9- در صورتی که به هر دلیل موتور خاموش شد ، پمپ بنزین قطع شده و احتمال آتش سوزی در تصادفات کاهش می یابد .
 35. 10- سرویس و نگهداری سیستم انژکتوری از کاربراتوری راحت تر بوده و نیاز به تنظیمات دلکو و دریچه گاز ندارد .
 36. 11- در نتیجه احتراق کامل و سیستم جرقه زنی بادوام ، قدرت خروجی در پراید انژکتوری در حدود 3 اسب بخار از نوع کاربراتوری بیشتر می باشد .( افزایش راندمان حجمی )
 37. 12- در سیستم کاربراتور سوخت قطرات سوخت به دلیل خلأ منیفولد به داخل کشیده شده و با هوای جریان بالا دست مخلوط می شوند . احتمال زیاد وجود دارد که قطرات سوخت در دیواره مانیفولد به همان حالت باقی بمانند و تعادل مخلوط سوخت و هوا را به هم بزنند . اما در سیستم انژکتور سوخت تحت فشار هوای ورودی به داخل منیفولد می رود و به دلیل اینکه انژکتور نزدیک سوپاپ گاز قرار دارد احتمال اینکه در دیواره منیفولد قطره ایجاد شود حیلی کم می باشد و تمام سوخت به داخل سیلندر می رود و اجازه می دهد که نسبت استوکیومتری هوا و سوخت دقیق کنترل شود .
 38. سنسورها :
 39. 1- سنسور دمای هوا (ATS)
 40. این سنسور در مسیر دستگاه هوای هواکش قرار گرفته است و اطلاعات مربوت به دمای هوا و مقدار هوای ورودی را به موتور را به واحد کنترل الکترونیکی ارسال می دارد .
 41. واحد کنترل این اطلاعات را به جهت تنظیم مقدار پاشش سوخت در مانیفولد ورودی به کار می برد . این سنسور در واقع یک سنسور حرارتی می باشد که نوعی مقاومت است که آن با دمای هوای ورودی تغییر می کند بر اساس ولتاژ خروجی ، کامپیوتر موتور دمای هوای ورودی را تعین کرده و مطابق با آن میزان سوخت تزریقی را تنظیم می کند .
 42. 2- سنسور دمای آب (CTS)
 43. این سنسور بر روی سر سیلندر و بر روی منیفولد هوا قرار گرفته است .
 1. این سنسور اطلاعات مربوط به درجه حرارت آب خنک کننده را توسط یک مقاومت حساس در برابر حرارت به واحد کنترل موتور بر اساس ولتاژ خروجی سنسور مربوطه ، گرم شدن موتور را تشخیص داده و در نتیجه مخلوط مناسبی از هوا و بنزین را در هنگامی که موتور سرد است فراهم می کند .
 2. 3- سنسور فشار هوای منیفولد ( MAP)
 3. ای سنسور توسط یک شیلنگ میزان خلأ داخل منیفولد را حس کرده و اختلاف ولتاژ را به واحد ECUارسال می دارد این سنسور بر روی بدنه خودرو در کنار ECU و شیر برقی EGR و کنیستر قرار دارد .
 4. ECU توسط این اطلاعات نیازمندیهای سوخت دستگاه را تعین کرده و به انژکتورها دستور پاشش سوخت را ارسال می دارد این سنسور دارای ولتاژ 5 ولت می باشد فشار مطلق برابر است با فشار بارمتریک منهای خلایی که توسط پیستونها ایجاد می شود . به طور مثال اگر فشار بارومتریک در سطح دریا برابرHg 30 و خلا مانیفولد برابر Hg20 در این صورت فشار مطلق برابر Hg 10 می باشد . تمامی سنسورهای MAP به این طریق عمل می کنند .
 5. 4- سنسور اکسیژن
 6. این سنسور مقدار اکسیژن گازهای خروجی را که در منیفولد دود می باشند اندازه گرفته و ولتاژی مناسب با اکسیژن موجود در سیستم که نشانه رقیق یا غنی بودن مخلوط می باشد به واحد ECUارسال می کند ولتاز کم نشانه زیاد بودن اکسیژن و ولتاژ زیاد نشانه مک بودن اکسیژن است .کنترل سوخت در این سیستم به روش حلقه بسته انجام می گیرد بنا بر این سنسور اکسیژنزمانی فعال می گردد که دمای موتور به حد نرمال رسیده باشد . (300درجه سانتیگراد )
 7. این سنسور به سنسور تک سیم ( Unheated ) معروف است و تمامی اطلاعات از این طریق به ECU منتقل می گردد و این واحد نیز تزریق سوخت را بر حسب نیاز تغییر می دهد .
 8. این سنسور در مسیر جریان گازهای خروجی نصب می شود . با دانستن مقدار اکسیژن در گازهای خروجی ECUمقدار مخلوط سوخت و هوا را محاسبه خواهد کرد واحد ECU از سیگنالهای ارسال شده از سنسور O2 استفاده می کند ( به عنوان یکی از پارامترهایی که زمان پاشش را محاسبه می کند .
 9. روش استفاده از حلقه بسته به این جهت به کار می رود تا موتور را تا حد امکان در یک نسبت استوکیومتریک (سوخت / هوا 1 :7/14 ) نگه دارد .
 10. ( در موقعیتهایی که بار کمتری به موتور وارد می شود ) .
 11. 5- سنسور وضعیت دریچه گاز (TPS) این سنسور از یک مقاومت متغیر دورانی تشکیل شده است و با گردش محور دریچه گاز مقدار مقاومت تغییر کرده و باعث تغییر در ولتاژ خروجی سنسور موقعیت دریچه گاز می گردد . این تغییر ولتاژ بهECUارسال شده ، تا از میزان باز و بسته بوده دریچه گاز مطلع سازد .
 12. واحد ECU متناسب با درجه باز شدن دریچه گاز و یا به عبارتی ولتاژ خروجی این سنسور میزان شتاب را تعین می کند و مطابق با آن بهترین تزریق سوخت را انجام می دهد .
 13. اتصال لغزنده این سنسور با محور دریچه گاز هم محور بوده و با کوچکترین حرکت درچه گاز میزان بازبودن آن را حس کرده و در اثر بار و بسته شدن دریچه گاز ولتاژ خروجی از سنسور تغییر می کند و بر اثر این تغییر ولتاژ اطلاعات ECU ارسال شده و واحد کنترل موتور نیز مخلوط سوخت مورد نیاز را محاسبه می نماید . این سنسور بر روی دریچه گاز نصب می گردد .
 14. 6- سنسور دور موتور و موقعیت زاویه میلنگ:
 15. این سنسور از یک دیسک فلزی تشکیل شده است که بر روی آن شکاف هایی در دور ردیف شعایی با زاویه معلوم نسبت به یکدیگر ایجاد شده است و دیسک را به چهار ناحیه با زاویه 90 درجه تقسیم می کند .
 16. دو عدد دیود نوری (LED) و فتودیود در مقابل این شکافها قرار داده شده است و در اثر گردش دیسک هنگامی که یک شکاف در مقابل دیود مربوطه قرار می گیرد با ولتاژ پنج ولت در خروجی سنسور ظاهر می گردد . بدین ترتیب دور موتور و وقعیت زاویه ای را به واحد (ECU) هدایت می کند . محل نصب این سنسور بر روس=ی دلکو می باشد . ECU زمان جرقه را انتخاب کرده و در هنگام روشن شدن موتور زمان جرقه توسط دلکو کنترل می شود . وقتی موتور به کار افتاد زمان جرقه به واحد کنترل ارسال شده و با روشن شدن موتور تعین می شود . هدف زمانبندی در این است که با تنظیم زمان جرقه در رابطه با نقطه مرگ بالا حد اکثر قدرت در موتور بدست آید . آوانس کلی جرقه از روی محاسبه اطلاعات دریافت شده از سنسورهای موتور که روی زمانبندی جرقه تاثیر می گذارد محاسبه می گردد . واحد کترل موتور این اطلاعات را از سنسورهای MAP و و دور موتور حس کرده و مقدار و زمان پاشش سوخت نسبت به میزان هوای ورودی محاسبه می گردد .
 17. عملگرها ( ACTUATORS) اطلاعاتی که واحد کنترل موتور از سنسورها دریافت می کند ، توسط عملگرها فعال می شود تا یک سوخت مناسب را جهت احتراق کامل فراهم سازد . عملگرها شامل اجزاء زیر می باشند :
 18. انژکتور :
 19. انژکتور یک سولونوئید الکتریکی است که به صورت دیجیتالی عمل می کند ودستکاه ECUانژکتورها را در شرایط مختلف و با ارسال پالسهای الکتریکی کنترل می کند . هنگامی که جریان الکتریکی به انژکتورها می رسد سولونوئید دریچه پاشش را باز کرده و در اثر اختلاف فشار مابین لوله سوخت رسانی در منیفولد هوا سوخت به صورت پودر شده به پش سوپاپ هوا پاشیده می شود .
 20. طول زمان تزریق توسط ECU تعین می گردد . انژکتور از یک سوپاپ سوزنی و یک سولونوئید تشکیل شده است با اعمال ولتاژ به انژکتور سولونوئید درگیر شده و انژکتور را جهت تحویل سوخت باز می کند . هنگامی که به هر کدام از انژکتورها ولتاژ می رسد سوزن انژکتور آهنربا شده و سمت بالا حرکت می کند و بدین ترتیب مسیر بنزین ورودی به سیلندر را باز می کنند . با قطع جریان سوزن انژکتور توسط نیروی فنر به جای خود بر می گردد و نازل بسته می شود .
 21. 2- شیر برقی ( EGR)
 22. یک نوع سولونوئید است که به فرمان ECUباز و بسته می شود یکی از گازهای آلاینده خروجی از موتور اکسید ازت می باشد . گاز ازت در درجه حرارت بالا در اتلق احتراق تشکیل می شود . بدین ترتیب که پیوند N2 و O2 شکسته شده و با یکدیگر ترکیبات NOX را می سازند که مضر جهت محیط زیست می باشند . برای کاهش تشکیل مقدار اکسید ازت بایستی درجه حرارت حاصل از حرارت را کاهش داد . بدین منظور سیستم EGR طراحی شده است که به طریق زیر عمل می کند . تمامی این سیستمها به این طریق عمل می کنند که کازهای خروجی را به منیفولد هدایت کرده تا درجه حرارت محفظه احتراق را پائین نگه دارند در نهایت آلودگی خروجی کمتر گردد . شیر برقی EGR در حالت عادی باز است یعنی هنگامی که موتور روشن می شود شیر برقی با ولتاژ 12 ولت مستقیم فعال شده وسوپاپ آن به وسیله آهن ربای ایجاد شده در سولونوئید باز می شود و کانال شیر را به هوای آزاد وصل می کند بنا بر این شیر مکانیکی EGR که به وسیله خلا تانک آرامش کار می کند بسته است زمانی که دور موتور ازحالت دور آرام به دور متوسط می رسد جریان الکتریسیته در در شیر برقی قطع شده و شیلنگ خلا به به شیلنگ شیر مکانیکی EGR وطل می شود در نتیجه مقداری از گاز خروجی از اگزوز به اتاق احتراق جهت کاهش حرارت حاصل از احتراق هدایت می شود بدین ترتیب از تشکیل NOX کاسته می شود با رسال فرمان از ECU به شیر برقی EGR سولونوئید آن باز شده و توسط خلا سوپاپ آن عمل می کند .
 23. شیر برقی EGR در موارد زیر عمل نخواهد کرد :
 24. A: در حالت کار کرد سرد موتور
 25. B: در حالت دور آرام
 26. C: در بار سنگین موتور

3- شیر برقی دور