کتاب جراحی و هوشبری پرندگان

توضیح مختصر:

دانلود کتاب جراحی وهوشبری پرندگاندر قالب doc،ودر 206صفحه،قابل ویرایش،شامل:روشهای مقید کردن پرندگان: با استفاده از یک حوله پارچه ای یا کاغذی می توان پرنده را در گوشه ای از قفس گیر انداخته و آن را بیرون آورد، حوله کاغذی یکبارمصرف که چند بار برروی…

عنوان کامل: کتاب جراحی و هوشبری پرندگان

دسته بندی: دانشگاهی » سایر موارد

اطلاعات

  • فرمت فایل دانلودی: doc
  • فرمت فایل اصلی: DOC
  • تعداد صفحه: 206
  • حجم: 542 کیلوبایت

عبارات و جملات کلیدی

پرندگان, دامپزشکی, هوشبری, پرندگان, استریل, طیور

دانلود کتاب جراحی وهوشبری پرندگان

در قالب doc،ودر 206صفحه،قابل ویرایش،شامل:

روشهای مقید کردن پرندگان:

با استفاده از یک حوله پارچه ای یا کاغذی می توان پرنده را در گوشه ای از قفس گیر انداخته و آن را بیرون آورد، حوله کاغذی یکبارمصرف که چند بار برروی خودش تا داده شده باشد ترجیح داده می شود. برای این منظور بهتر است حوله را در کف دست پهن کرده به طوری که قسمتی از آن بین انگشتان چین خورده تا حوله را سر جای خود نگهدارد.

تصویر شماره (1-1): بیرون آوردن پرنده با استفاده از حوله کاغذی ( )

می توان یک گوشه از حوله را طوری در دسترس پرنده قرار داد که به آن نوک زده و به منقار گرفته و بجود تا به این ترتیب دامپزشک بتواند با خیال راحت دست خود را پشت سر پرنده قرار دهد. زمانی که این وضعیت حاصل آمد پرنده از پشت گردن توسط انگشت شست و انگشت نشانه از دو طرف مفصل گیجگاهی فکی گرفته می شود. بعضی از پرندگان ممکن است با وارد آوردن ضربات و حملات آرام به حوله عکس العمل نشان دهند. قرار دادن پرنده به پشت در بیرون از قفس ضمن جلوگیری از آسیب دیدن بالها، دستکاری و معاینه سایر قسمتهای بدن بیمار را تسهیل می کند.

بعضی از پرندگان مثل طوطی آمازونی را می توان به راحتی با تکنیک حوله کاغذی گرفته، از قفس بیرون آورده و به پشت روی میز قرار داد. در این موارد ممکن است برای عقب نگه داشتن سر پرنده تا زمانی که فرد معاینه کننده دست خود را زیر نوک پرنده قرار نداده است از یک تیرک چوبی که در زیر فک پایین پرنده قرار داده می شود استفاده کرد. این تیرک می تواند از جنس آلومینیوم و یا پلاستیکی باشد. دامپزشک نباید سعی کند پرنده را مستقیماً از دست صاحبش بیرون بیاورد، زیرا بعضی از پرندگان توسط صاحبشان طوری تربیت شده اند که گرفتن و مقید نمودن آنها توسط افراد غریبه ممکن نبوده و باعث صدمه دیدن پرنده و یا فرد مقیدکننده خواهد شد. برای کنترل صدمات وارده از طریق نوک پرندگان بزرگ باید فرد جابجاکننده انگشت شست و نشانه خود را زیر گردن پرنده قرار داده و ان را به بدن خودش چسبانده و با دست دیگر به آرامی بالها و دم را مقید سازد. همین که پاها به طرف بیرون کشیده شد فرد جابجاکننده ممکن است یک انگشت را زیر فک گذاشته و سر را به طرف عقب برگرداند.

در اینحالت اگر صاحب پرنده آن را در دست دارد می بایستی یادآوری نمود که پرندگان در موقع ترس ممکن است نوک زده و گاز بگیرد و بنابراین آنها هم می باید همانند فرد معاینه کننده رعایت جانب احتیاط را بنمایند. در مواردی هم ممکن است فرد دیگری مثل یک تکنسین بالها را باز نگه داشته و بدن را در معرض معاینه دکتر قرار دهد.

تصویر 2-1 مقید نمودن پرنده با دو دست

یک پرنده کوچک را می توان با یک دست مقید ساخت. برای اینکار گردن پرنده را بین انگشت نشانه و انگشت میانی قرار داده و سر آن را به طرف عقب برگردانید. (برای جلوگیری از وارد آوردن هرگونه آسیب به پرنده بایستنی این کار با احتیاط کامل صورت گیرد) بالها توسط حلقه ای از انگشتان کوچک فرد مقید کننده از یک طرف و انگشت شست از طرف دیگر کنترل می شود. شست آزاد را می توان برای نگهداشتن ناخن انگشت به منظور سوهان زدن، نگهداشتن یک پا برای نصب تخته شکسته بندی ، برداشتن بانداژ و یا نگه داشتن یک بال به منظور اصلاح و آرایش آن بکار گرفت. در هر مورد می توان ابزار کار را با دست دیگر مورد استفاده قرار داد. روش مشابهی را جهت مقید نمودن پرنده و انجام خونگیری از سیاهرگ و راج و یا تغذیه دستی با لوله در پرندگان کوچک می توان استفاده نمود.

تصویر شماره 3-1: روش مقید نمودن پرندگان کوچک با یک دست

اگر پرنده ای با بالهای چیده شده از دست فرد عامل گریخت احتمالاً در کف اطاق خواهد نشست که می توان از تکنیک حوله برای گرفتن مجدد آن استفاده کرد و اگر مؤثر واقع نشد سعی کنید پرنده را روی یک تیرک گرفته و سریعاً روی زمین بغلتانید و بطور همزمان قاعده دم را در چنگ گرفته و تیرک را به طرف فک به طرف بالا لغزانیده و سر را به زمین بچسبانید. اگر برای انجام هر یک از این روشها حوله پارچه ای بکار گرفته می شود باید از صاحب پرنده خواهش کرد که حوله را همراه خود از خانه بیاورد. این موضوع در کلینیکی که امان استریل نمودن حوله برای هر پرنده را دارست نمی باشد.

یک قفس استریل در اطاق معاینه برای گرفتن پرنده هایی که از دست عامل گریخته اند مورد نیاز است.