پاورپوینت

توضیح مختصر:

انتقال قدرت یک ماشین شامل یک منبع نیرو و یک سامانه انتقال قدرت است که کاربرد خاصی از توان را فراهم می آورند. لغت نامهٔ میرام-وبستر انتقال را به این صورت تعریف می نماید: مجموعه ای از قطعاتی که شامل دنده های تغییر سرعت و میل گاردان هایی است که توسط آن ها توان را از موتور به یک محور تحت بار منتقل م

عنوان کامل: پاورپوینت-ppt- سیستمهای انتقال قدرت اتومبیل- در 60اسلاید-powerpoint

دسته بندی: دانشگاهی » سایر موارد

اطلاعات

  • فرمت فایل دانلودی: zip
  • فرمت فایل اصلی: .PPT
  • تعداد صفحه: 60
  • حجم: 5,009 کیلوبایت

عبارات و جملات کلیدی

سیستم انتقال قدرت, دفرنسیال جل, سیستم انتقال قدرت پیوسته CVT, چرخدنده سیاره ای, دفرنسیال عقب, جعبه دنده, چرخ های محرک انتقال, انتقال قدرت, گیربک

انتقال قدرت

یک ماشین شامل یک منبع نیرو و یک سامانه انتقال قدرت است که کاربرد خاصی از توان را فراهم می آورند. لغت نامهٔ میرام-وبستر انتقال را به این صورت تعریف می نماید: مجموعه ای از قطعاتی که شامل دنده های تغییر سرعت و میل گاردان هایی است که توسط آن ها توان را از موتور به یک محور تحت بار منتقل می شود. انتقال اغلب به گیربکسی (جعبه دنده) که از دنده ها و سلسله ای از دنده ها برای فراهم آوری تبدیل سرعت و دور موتور از یک منبع چرخان به دستگاهی دیگر استفاده می کند اشاره دارد

گیربکس یا جعبه دنده اتومبیل دارای چندین دنده برای حرکت رو به جلو و معمولاً یک دنده برای حرکت به عقب می باشد، امروزه از گیربکس های شش و هفت سرعته اتوماتیک و دستی در خودروهای نسل جدید استفاده می شود.

چرخدنده سیاره ای

قبل از اینکه به سراغ چرخدنده سیارهای برویم لازم است تعریفی از سیستم انتقال قدرت داشته باشیم.

در اینجا به تعریفی از سیستم انتقال نیرو در سیستم اتوماتیک اتومبیل می پردازیم :

سیستم انتقال نیرو چیست؟

سیستم انتقال نیرو مجموعه ای است که به انتهای موتور متصل است و قدرت موتور را به چرخ های محرک می رساند. هر اتومبیل در محدوده ی خاصی از دور موتور RPM ( Reudution PER Minute ) به حداکثر کارکرد خود می رسد. یک سیستم انتقال نیروی مناسب ضمن نگهداشتن دور موتور در این محدوده قدرت موتور را به چرخ های محرک انتقال می دهد تا اتومبیل به بهترین وجه رانده شود. این کار به وسیله ی ترکیب دنده ها و محورهای متعدد صورت می گیرد. زمانی که اتومبیل روی دنده ی یک است، دور موتور بسیار بالا تر از دور چرخ های محرک است. در حالی که در دنده های بالا موتور حتی در سرعت های بالا تر از 70 MPH (110km/h ) آزاد کار می کند. به غیر از دنده های جلو هر گیر بکس اتوماتیک دارای یک وضعیت خلاص است که سیستم انتقال نیرو را از چرخ های محرک جدا می کند. دنده ی عقب باعث می شود که چرخ های محرک در جهت معکوس گردش کنند که اجازه ی عقب رفتن به اتومبیل می دهد. در نهایت در این گیربکس ها یک وضعیت پارک ( park position ) نیز وجود دارد. در این وضعیت یک مکانیزم قفل کننده درون شفت اصلی وارد می شود و چرخ های محرک را قفل می کند تا آن ها را از چرخش باز دارد.

دو نوع سیستم انتقال نیرو وجود دارد:

1) دفرنسیال عقب ( rear wheel drive )

2) دفرنسیال جلو( front wheel drive )

در اتومبیل های دیفرانسیل عقب سیستم انتقال نیرو معمولا پشت موتور ، زیر برآمدگی وسط کف اتومبیل در امتداد پدال گاز سوار می شود. برای اتصال محور محرک که عقب اتومبیل قرار دارد به سیستم انتقال قدرت از یک میل گردان ( drive shaft ) استفاده می شود تا قدرت را به محور انتقال دهد. شار قدرت در این سیستم ها ساده است؛ به صورتی که قدرت به صورت مستقیم از اتومبیل به مبدل گشتاور ( torque converter ) و سپس سیستم انتقال قدرت و میل گردان( drive shaft )منتقل می شود تا جایی که به محور محرک ( final drive ) برسد و در آن جا تقسیم شده و به دو چرخ فرستاده می شود.

در یک اتومبیل دیفرانسیل جلو ، سیستم انتقال قدرت و محور جلو با هم ترکیب شده و قطعه ای به نام ترانس اکسل ( transaxle ) ساخته می شود. در اتومبیل های دیرانسیل جلو موتور اصولا به صورت عرضی سوار می شود و اکسل در پایین، جلوی موتور قرار دارد. محور های جلو مستقیما به اکسل متصلند و نیروی رانشی چرخ ها را فراهم می کند. در چنین ساختاری شار قدرت از موتور به سمت مبدل گشتاور جاری می شود و سپس توسط سلسله شاره گر هایی پس از تغییر جهت °180 به سمت سیستم انتقال نیرو که در کنار موتور است می رود. در این قسمت قدرت از طریق سیستم انتقال قدرت مستقیما به محور محرک فرستاده می شود و پس از تقسیم به چرخ ها منتقل می شود.

چینش های دیگری در اتومبیل های دیفرانسیل جلو که موتور آن ها به صورت طولی قرار می گیرد، وجود دارد. همچنین خودرو هایی موجود است که هر دو محور عقب و جلو در آن ها محور محرک است؛ اما دو سیستم فوق الذکر معمول ترین چینش های انتقال قدرت هستند. از جمله ی دیگر چینش ها می توان به مدلی اشاره کرد که موتور، سیستم انتقال و تبدیل نیرو و محور محرک همگی در قسمت عقب ماشین قرار دارند. این چینش یشتر در ماشین های پورشه( Porsche ) معمول است.

اجزای سیستم انتقال نیرو:

سیستم های انتقال نیروی اتوماتیک مدرن از قطعات بی شماری تشکیل شده اند که همه به صورت یک سیستم مکانیکی، هیدرولیکی، الکترونیکی هوشمند کار می کنند. این تکنولوژی در طول سال های گذشته توسط افراد مستعد رشد و نمو داشته است. در این جا با توضیحات ساده و به دور از پیچیدگی های خاص به شرح کار می پردازیم. برای تصور کردن نحوه ی کار قطعات باید در تصور خود آن ها را مجسم کنید.

قطعات اصلی تشکیل دهنده ی یک سیستم انتقال نیروی اتوماتیک عبارت اند از:

a ) گروه دنده های سیارکی ( ( set planetary gear سیستم هایی مکانیکی اند که نسبت دور موتور و چرخ ها را تنظیم می کنند.

b ) سیستم هیدرولیکی ( hydraulic system ) که با فشار روغن را توسط پمپ روغن از طریق محفظه ی سوپاپ به گیربکس می فرستد تا کلاچ ها و رشته ها عمل کنند و در نتیجه گروه دنده های سیارکی کنترل می شوند.

c ) آب بند ها و واشرها ( seals & gaskets ) که برای جلوگیری از نشت روغن پر فشار استفاده می شوند.

d ) مبدل گشتاور پیچشی ( torque Converter ) که شبیه به یک کلاچ عمل می کند و به اتومبیل در حالی که در دنده است و موتور در حال گردش با دور بالاست ، اجازه ی ایست یا کم کردن سرعت می دهد.

e ) گاورنور (( governor و تعدیل کننده ( modulator ) که سرعت اتوموبیل ، وضعیت پدال گاز را کنترل می کند تا زمان تعویض دنده را محاسبه کند. در ماشین های جدید تر تعویض دنده توسط کامپیوتر کنترل می شود. کامپیوتر از بوبین های کوچک برای ارسال روغن در زمان مناسب به جزء مناسب برای تعویض دنده استفاده می کند.

دستگاه دنده خورشیدی:

تعریف اولیه: یکی از جالب ترین چرخ دنده هایی که اختراع شده است، چرخ دنده خورشیدی است. فرض کنید می خواهید دو چرخ دنده داشته باشید که سرعت یکی n برابر دیگری باشد، اما جهت چرخش آنها با هم یکی باشد. برای این کار از چرخ دنده خورشیدی استفاده می شود.

مجموعه چرخدنده سیاره ای

یک مجموعه خورشیدی و یا سیاره ای مطابق شکل شامل یک دنده خورشیدی یا دنده مرکزی (زرد) که با دنده های هرز گرد سیاره ای یا پنیونها که روی محور نگهدارنده ان به طور یکپارچه روی قفسه یا حامل سیاره ای(سبز) قرار گرفته و قفسه هم در داخل دنده داخلی یا رینگی(ابی) احاطه شده است. محور چرخ دنده خورشیدی ثابت و محور چرخ دنده های سیاره ای متحرک است . مجموعه چرخ دنده های اپی سیکلیک (سیاره ای)اغلب زمانی مفید هستند که نسبت سرعت به گشتاور زیادی در یک مجموعه فشرده از چرخ دنده ها مورد نیاز باشد.

تنش های محرک روی دندانه های زیادی وارد میشود و بنابراین بار متعادل میگردد درنتیجه این طرح دوام زیادتری پیدا میکند . دنده های خورشیدی نسبت به دنده های استاندارد میتوانند مقاومتر باشند وگشتاورهای زیاد را انتقال دهند.

عضوهای مجموعه خورشیدی (رینگی ،خورشیدی ،قفسه )در گیربکسهای اتوماتیک به وسیله ی کلاچ ها و باندهایی ثابت و یا محرک میشوند. در حالت کلی میتوان پنج حالت مختلف را در مجموعه مورد بررسی قرار داد.البته باید دانست که مجموعه نمیتواند پنج حالت را در گیربکس داشته باشد.در گیربکس ها برای ایجاد نسبت دنده ی مناسب از دو و یا سه مجموعه استفاده میکنند.

برای بررسی حالت ها باید به چند نکته توجه کرد

تعداد دنده های خورشیدی < تعداد دنده های رینگی < تعداد دنده های قفسه

منظور از محرک ،عضوی است که گشتاور ورودی به ان وارد میشود و نیرو را به عضو متحرک منتقل میکند.

نسبت دنده برابر است با تعداد دنده های متحرک تقسیم بر تعداد دنده های محرک

حالت های مختلف موجود در دستگاه :

1)قانون خلاص : هیچ عضوی درگیر نمی باشد.

2)قانون مستقیم که کافی است دو عضو با هم یکپارچه شوند.

3) دنده عقب : در این حالت قفسه ثابت می شود و دو حالت خواهیم داشت که حالت مطلوب ان این است که خورشیدی محرک باشد و رینگی متحرک باشد. چون در این حالت افزایش گشتاور خواهیم داشت .حالت دوم افزایش نسبت دنده خواهیم داشت که برای دنده عقب مناسب نیست.

4) قانون دنده سنگین : که دو حالت دارد

(قفسه متحرک – رینگی محرک – خورشیدی ثابت)

( قفسه متحرک– رینگی ثابت – خورشیدی محرک )بیشترین افزایش گشتاور

5)قانون اور درایو:

(قفسه محرک – رینگی ثابت – خورشیدی متحرک )بیشترین افزایش نسبت دنده

(قفسه محرک – رینگی متحرک – خورشیدی ثابت)

بررسی انتقال قدرت در مجموعه خورشیدی

برای بررسی حالت ها باید ادراک خوبی داشت تا جهت دور اجزا را مجسم کرد. اگر ماکت این مجموعه را داشته باشید درک آن آسان تر خواهد بود .

برای هر دنده باید جهت دور خورشندی ،رینگی ، قفسه و پنیون ها را باید درنظر گرفت.

جهت چرخش رینگی و پنیون همواره موافق یکدیگرند به علت دنده داخلی بودن رینگی و جهت چرخش خورشیدی و پنیون مخالف یکدیگرند همانند دو چرخ دنده ی خارجی

بررسی یکی از حالت ها (قانون دنده سنگین )خورشیدی محرک – قفسه متحرک – رینگی ثابت

همانطور که مشاهده میکنید قدرت (دور) از خورشیدی که موافق عقربه های ساعت میچرخد به قفسه منتقل میشود ،چون رینگی ثابت است در نتیجه پنیون ها مخالف میچرخند. جهت چرخش قفسه (خروجی ) در جهت موافق خواهد بود چون راه گریزی ندارد.

در جدول زیر حا لت های کلی انتقال نیرو در مجموعه ی چرخدنده به نمایش در آمده است :

حالات مختلف

دنده رینگی

قفسه

خورشیدی

1

خروجی

ورودی

قفل

2

ورودی

خروجی

قفل

3

خروجی

قفل

ورودی

4

ورودی

قفل

خروجی

5

قفل

خروجی

ورودی

6

قفل

ورودی

خروجی

7

دو جزء قفل است=>حالت 1:1

8

هیچ جزئی قفل نیست=>حالت خلاص

کاربرد چرخدنده سیاره ای:

یک مورد کاربرد چرخدنده سیاره ای در سیستم تعویض دنده طراحی شده برای گیربکس های اتوماتیک موسوم به سیستم تعویض دنده آنتونو می باشد. در گیربکس های اتوماتیک مرسوم، تعویض دنده از یک دنده به دنده دیگر به صورت پله ای اتفاق می افتد و این باعث تغییر لحظه ای سرعت می گردد. در سیستم آنتونو، در حالت گذر از یک دنده به دنده دیگر، سیستم کلاچ وظیفه انتقال قدرت را بعهده می گیرد، لذا هیچ وقت انتقال نیرو از موتور به چرخ منقطع نمی شود. همین امر موجب می شود که احساس رانندگی بهتری بوجود آید. سیستم تعویض دنده خودکار آنتونو ( AAD ) از یک ایده کاملاً واضح و ساده استفاده می کند. تغییر دنده ها بوسیله دو نیرویی که بطور طبیعی در حین انتقال قدرت بوجود می آیند صورت می گیرد. دو نیرویی که جایگزین المانهای مصرف کننده انرژی در گیربکسهای اتوماتیک موجود می شوند. یکی از این دو نیرو، نیروی محوری ایجاد شده در اثر درگیری چرخ دنده های مارپیچ است که تمایل دارد چرخ دنده های درگیر را در امتداد شفت هایشان از یکدیگر دور کند. دیگری نیروی گریز از مرکز ایجاد شده بوسیله اجسام دوار می باشد. اگر تعادل بین این دو نیرو یعنی نیروی گریز از مرکز و نیروی محوری در یک نمونه کلاچ بررسی شود، عملکرد این سیستم بهتر درک می شود. کاملاً باز می شود. بدین ترتیب نسبت تبدیل کاهنده (دنده یک) بطور یکنواخت ایجاد می گردد.در حین شتاب، گشتاور از طریق شفت ورودی اعمال می شود. نیروی محوری ایجاد شده از درگیری چرخ دنده های مارپیچ، چرخ دنده حلقه ای را به سمت باز شدن کلاچ رانده و آن را در وضعیت باز نگه می دارد و در نتیجه انتقال قدرت از طریق مجموعه چرخ دنده سیاره ای اتفاق افتاده و یک نسبت تبدیل کاهنده دور که اولین نسبت تبدیل است شکل می گیرد. در این حالت چرخ دنده خورشیدی مجموعه سیاره ای با کمک یک سیسم جانبی قفل است. در وضعیت انتقالی (حالت گذر از دنده یک به دو) نیروی محوری با نیروی گریز از مرکز برابر می شود و کلاچ شروع به لغزش می کند به محض اینکه این لغزش افزایش می یابد نیروی محوری کاهش خواهد یافت. بخشی از توان از طریق کلاچ انتقال می یابد که باعث می شود نیروی محوری بطور تصاعدی حذف شده و کلاچ بطور کامل بسته شود. در این حین، نسبت تبدیل بصورت پیوسته تا لحظه یکی شدن دور شفت ورودی و خروجی که نسبت تبدیل دوم است، کاهش می یابد. در حین حرکت در دنده دو که هیچ نسبت تبدیلی از طریق چرخ دنده ها صورت نمی گیرد، نیروی گریز از مرکز از نیروی محوری که در این حالت مقدار آن صفر است بزرگتر بوده و کلاچ را همواره بسته نگه می دارد. در این حال به منظور کاهش استهلاک چرخ دنده های مجموعه سیاره ای می توان قفل چرخ دنده خورشیدی مجموعه را برداشت.

در فرایند دنده معکوس، در اثر افزایش بار روی شفت خروجی یا کاهش گشتاور روی شفت ورودی دور پایین می آید. با پایین آمدن دور، نیروی گریز از مرکز کاهش یافته و دیگر برای بسته نگه داشتن کلاچ کافی نبوده و بنابراین لغزش کلاچ شروع خواهد شد. به محض شروغ لغزش مجموعه، چرخ دنده خورشیدی مجدداً فعال شده و در اثر نیروی محوری درگیری چرخ دنده های مارپیچ، کلاچ کاملاً باز می شود. بدین ترتیب نسبت تبدیل کاهنده (دنده یک) بطور یکنواخت ایجاد می گردد.

منابع :

http://njavan.ir

http://www.sames.ir

http://www.irsme.ir

http://tuningsystem.blogfa.com

http://arshiv.blogfa.com

سیستم انتقال قدرت cvt

آشنایی با سیستم انتقال قدرت پیوسته (CVT)

سیستم انتقال قدرت یا جعبه دنده، وظیفه انتقال قدرت از موتور به چرخ ها را برعهده دارد. از آنجا که دور موتور بهینه محدوده ای مشخص دارد، با تغییر سرعت خودرو و گیربکس، نسبت سرعت دورانی موتور تغییر می کند و از شرایط بهینه دور می شود. برای بازگرداندن دور موتور به دور بهینه، از تعویض دنده در گیربکس استفاده می شود. جعبه دنده، از تعدادی چرخ دنده استفاده می کند تا با تغییر شرایط رانندگی، استفاده مناسبی از گشتاور موتور صورت گیرد، دنده ها می توانند به طور دستی و یا اتوماتیک تغییر کنند .

برخلاف سیستم انتقال قدرت اتوماتیک، در سیستم انتقال قدرت با قابلیت تغییر پیوسته، جعبه دنده ای با تعداد مشخص چرخ دنده وجود ندارد. یعنی در CVT چرخ دنده های دندانه دار درگیر با هم وجود ندارند. رایج ترین نوع CVT بر اساس سیستم «پولی» کار می کند که بدون گسستگی اجازه بی نهایت تغییر بین بالاترین و پایین ترین نسبت دور را به کاربر می دهد .

در جعبه دنده های اتوماتیک قدیمی، چرخ دنده ها وظیفه انتقال و تغییر گشتاور و حرکت دایره ای را برعهده دارند، ترکیبی از چرخ دنده های سیاره ای، تمام نسبت های دنده ای لازم را به وجود می آورند. معمولاً 4 دنده جلو و یک دنده معکوس در خودرو وجود دارد. وقتی با این نوع جعبه دنده، دنده عوض می شود، راننده ضربه ای را احساس می کند. این تکان در تعویض دنده خودروها برای رانندگان آشناست. در مقابل، گیربکس CVT تعویض دنده نرمی دارد. این گیربکس ها به طور طبیعی تعویض دنده را به صورت غیرپیوسته و لحظه ای، طوری که راننده و مسافر شتاب ثابتی را حس کنند، عوض می کنند. در تئوری، گیربکس CVT باعث خستگی کمتر موتور و سیستم انتقال قدرت با قابلیت اطمینان بالاتری می شود .

طبیعت ساده و بدون گسستگی CVT ها، آنها را به سیستم انتقال قدرتی ایده آل برای تمام خودروها و وسایل نقلیه تبدیل کرده است، CVT ها سال های زیادی در ابزارهای قدرتی و مته ها به کار می رفتند. همچنین، از آنها در وسایل نقلیه مختلفی اعم از تراکتورها و ماشین های برف رو و اسکوترهای موتوری استفاده می شود. در تمام این کاربردها، در نوع سیستم انتقال قدرت از تسمه هایی با لاستیک فشرده استفاده می شود که می تواند کشیده شده یا سر بخورد و در نتیجه باعث هدر رفتن انرژی و کاهش کارایی شود .

لئوناردو داوینچی 500 سال پیش اندیشه انتقال قدرت پیوسته (CVT) را در سر داشت. این سیستم که در حال حاضر جای انتقال قدرت اتوماتیک را در بعضی خودروها گرفته است. در واقع از اولین CVT که در 1886 ثبت شده تاکنون، تکنولوژی آن بهبود پیدا کرده است، امروزه چندین کارخانه خودروسازی از جمله جنرال موتورز، آیودی، هوندا و نیسان در حال طراحی CVT های خود هستند .

وظیفه انتقال قدرت، تغییر دادن نسبت سرعت چرخ و موتور است. به بیانی دیگر، خودروها بدون جعبه دنده، فقط یک دنده خواهند داشت، دنده ای که به خودرو اجازه می دهد با سرعتی مناسب حرکت کند. یک لحظه تصور کنید که در حال رانندگی با خودرویی هستید که فقط دنده یک یا دنده سه دارد. در حالت اول، خودرو با شتاب خوبی از حالت سکون حرکت می کند و می تواند از یک تپه با شیب تند بالا برود، اما بیشترین سرعت آن به چند مایل در ساعت محدود می شود، در حالت دوم، خودرو با سرعت 150 کیلومتر بر ساعت در یک بزرگراه به سمت پایین حرکت خواهد کرد، اما هنگام شروع حرکت تقریباً شتابی نخواهد داشت و هرگز نمی تواند از تپه بالا رود .

CVT باعث بهبودی عملکرد و بازده می شود. جدول 1، نشان دهنده بازده انتقال قدرت در یک گیربکس معمولی چندسرعته است (یعنی درصد توانی از موتور که توسط گیربکس انتقال داده می شود). این جدول نشان می دهد که بازده متوسط این گیربکس، حدود 86 درصد است. درحالی که یک گیربکس دستی نمونه دارای بازده 97 درصد است .

در جدول مقایسه ای 2، گستره تغییرات بازده برای چند گیربکس CVT نشان داده شده است. این جدول نشان می دهد که گیربکس های CVT باعث بهبود بازده نسبت به گیربکس های دستی می شوند و بازده آنها بستگی به عادات رانندگی ندارد. به علاوه، به این دلیل که CVT باعث کارکرد موتور در نقاط بهینه می شود، اقتصاد سوخت را بهبود می بخشد .

جدول 2: بازده گیربکس های CVT

خط انتقال قدرت خودروهای رایج، معمولاً شامل یک موتور درون سوز، یک وسیله جداکننده نظیر کلاچ، مبدل گشتاور یا یک کوپلینگ مغناطیسی، یک گیربکس، دیفرانسیل و یک گاردان است. در شکل 1، اجزایی مختلف نظیر باک، باتری، سیستم خنک کننده، استارت و سایر لوازم PTO نظیر دلکو، پمپ سوخت، پمپ آب و شمع، نشان داده شده است. قسمتی از توان تولید شده توسط موتور در گیربکس و PTO هدر می رود. گشتاور خالص موجود در گاردان، چرخ ها را به حرکت درمی آورد .

اساس کار سیستم انتقال قدرت پیوسته

به یک جعبه دنده اتوماتیک توجه کنید. در آن، دنیایی از چرخ دنده ها، ترمزها، کلاچ ها و دستگاه های کنترل را خواهید دید. در مقابل CVT بسیار ساده است، بیشتر CVT ها فقط سه جزء اساسی دارند که عبارتند از :

 یک تسمه محکم فلزی یا لاستیکی

 یک پولی متغیر محرک (ورودی )

 یک پولی خروجی

CVT ها دارای انواع مختلفی از ریزپردازنده ها و حسگرها هستند، اما سه جزء یاد شده، اجزای اصلی آنها بوده و سیستم اجازه کار می دهند .

پولی های با شعاع متغیر، قلب CVT تلقی می شوند، هر پولی از دو مخروط با زاویه رأس 20 درجه که رودرروی یکدیگر قرار دارند، تشکیل شده است. تسمه ای در شیار بین دو مخروط قرار دارد. در صورت لاستیکی بودن تسمه ها از تسمه های V شکل استفاده می شود. تسمه های V شکل سطح مقطع V شکل دارند و اصطکاک تسمه با پولی را افزایش می دهند .

وقتی دو مخروط از هم فاصله بگیرند، یعنی ضخامت پولی بیشتر شود، تسمه به شکاف پایین تر می رود و شعاع تسمه حلقه شده دور پولی کاهش می یابد. وقتی دو مخروط به هم نزدیک می شوند، یعنی ضخامت پولی کاهش می یابد، تسمه به شکاف بالاتر رفته و شعاع تسمه حلقه شده دور پولی افزایش می یابد .CVT می تواند از فشار هیدرولیکی یا نیروی گریز از مرکز و یا کشش فنر به منظور تولید نیروی مورد نیاز برای تنظیم دو نیمه پولی، استفاده کند .

پولی ها با قطر متغیر همیشه به صورت دوتایی به کار می روند، یکی از پولی ها که به عنوان پولی محرک شناخته می شود، به میل لنگ موتور متصل است، پولی محرک، پولی ورودی هم نامیده می شود زیرا جایی است که انرژی موتور وارد سیستم انتقال قدرت می شود. پولی دوم پولی گردنده نامیده می شود زیرا پولی اول آن را می چرخاند، به عنوان پولی خروجی، پولی گردنده انرژی را به محور چرخ ها انتقال می دهد. وقتی یک پولی ضخامت خود را افزایش می دهد، دومی از ضخامت خود می کاهد تا تسمه کشیده باقی بماند .

زمانی که دو پولی ضخامت خود را نسبت به یکدیگر تغییر می دهند، بی نهایت نسبت دنده مختلف به وجود می آید، از کم به زیاد، شامل همه نسبت های مابین. مثلاً، وقتی شعاع تسمه در پولی محرک کم و در پولی خروجی زیاد باش