گزارش کارآموزی شیمی؛ شرکت خودروسازی سایپا

توضیح مختصر:

گزارش کارآموزی شیمی کاربردی با موضوع Pretreatment در شرکت خودرو سازی سایپا، در قالب فایل word و در حجم 80 صفحه.

عنوان کامل: گزارش کارآموزی شیمی؛ شرکت خودروسازی سایپا

دسته بندی: دانشگاهی » سایر موارد

اطلاعات

  • فرمت فایل دانلودی: zip
  • فرمت فایل اصلی: doc
  • تعداد صفحه: 80
  • حجم: 117 کیلوبایت

عبارات و جملات کلیدی

کارآموزی, دانلود کارآموزی, سایپا, خودروسازی, شیمی, مهندسی شیمی, کارآموزی مکانیک, کارآموزی در شرکت سایپا, Pretreatment, گزارش کارآموزی در شرکت سایپا, شرکت سایپا, کارورزی, گزارش کارورزی, دانلود کارورزی, کارورزی شیمی, کارورزی خودرو, شیمی کاربردی

توضیحات:

گزارش کارآموزی شیمی با موضوع Pretreatment در شرکت خودرو سازی سایپا ، در قالب فایل word و در حجم 80 صفحه.

بخشی از مقدمه:

صنایع خودروسازی در کشور یکی از فعالترین واحدهای تولیدی می باشد که ثبات این روند و چشم انداز ورود به بازار رقابت لزوم استفاده از تکنولوژی روز را می طلبد.

از طرفی حساسیت کاربرد قطعات متعدد خودرو ایجاب می کند که مسئله خوردگی در آنها چه از بعد فنی و چه از جنبه تزیینی و اقتصادی مورد توجه قرار گیرد.صنعت خودروسازی به دلیل شرایطی نظیر: قرار گرفتن فلزات گوناگون در کنار یکدیگر جریان انواع سیالات داخلی و شرایط محیطی آلوده مستعد به وقوع انواع خوردگی میباشد

به منظور پیش گیری از روشهای زیر استفاده می کنند:

۱-بهبود طراحی

۲-انتخاب مواد جدید

۳-روشهای پیشرفته ی مهندسی سطح

۴-ممانعت کننده ها

در فن آوری ساخت بدنه ی خودرو هنوز از فولاد ساده کربنی به عنوان ماده اصلی تشکیل دهنده بدنه استفاده می شود. این ورقها باید قابلیت شکل پذیری , یکنواختی و رنگ پذیری و مقاومت به خوردگی مناسبی را داشته باشند.

آماده سازی فلز – فن تمیز کاری و پوشش:

بشر هنوز به طور کامل وارد عصر پلاسیک نشده است. فلزات هنوز نقش عمده ای در تولید وساختمان دارند واحتمال دارد سالهای بیشتری این نقش را بازی کند.

ادامه این وضعیت ناشی از مجموعه خواصی چون استحکام ‚ ماشینکاری ‚ فراوانی با صرفه بودن و قابلیت برگشت آنها در چرخه باسازی می باشد . مع الصف با وجود مجموعه کیفیتهای مطلوب یاد شده باید متذکر شویم که فلزات دارای معایب مخصوص به خود میباشد . منشا فلزات سنگهای معدن آنها (گاهی مواقع اکسیدها )میباشند .وآنها را به روشهای شیمیایی و الکتروشیمیایی استخراج میکنند . اما تمایلی قوی به برگشت به حالت اکسید در اولین فرصت مناسب نشان می دهند.

سالانه میلیاردها پوند به منظور جلو گیری از این برگشت خرج می شود و جامعه در ابعاد وسیعی آگاهی لازم را دارد .برای مثال نقشی که به وسیله رنگ ایفا می گردد هم به عنوان محافظ از خوردگی و هم به منظور تزیینات وآنچه را که افراد معدودی حتی افراد صاحب نظر جامعه تشخیص می دهند آنستکه این مسئله مستلزم تکنولوژی جامعه أی در زمینیه عمل آوردن سطوح فلزی برای اصلاح آنها به منظور های متعدد از جمله حفاظت خوردگی ‚بهبود چسبندگی رنگ ‚ روانکاوی بهتر و اصلاح خواص التریکی انها می باشد .

عملا روی تمام وسائل فلزی که هر روز مصرف می شوند ‚ مقداری آماده سازی انجام شده است . این وسائل عبارتند از سواریها ‚ اتوبوسها ‚ ماشینهای لباس شویی ‚ یخچالها ‚ دوچرخه ها هواپیما ها ‚ پیچ ومهرها ‚ مبلمانهای فلزی ‚ تراکتور ها ‚ جاروبرقی ‚ کامیونها ‚ قطعات سبک ‚ رادیاتورهای حرارت مرکزی ‚ سیمهای فولادی ‚ لوله وقابهای پنجرهای فولادی .

در واقع به احتمال زیاد مردم از اهمیت آماده سازی مناسب با خبرند ‚ به عبارتی دیگر وقتی که آنها با شاهدی از آماده سازی غیر مطلوب فلزی مانند خوردگی زودرس بدنه های اتومبیل روبرو می شوند ‚ احساس منفی پیدا می کنند.

از طرف دیگر با کمال تاسف در بین بعضی تولید کنندگان این گرایش وجود دارد که آماده سازی بیشتر به عنوان کار ضروری نامطلوب ( هزینه بردار ) تلقی گردد تا یک تکنولوژی دقیق و الزامی در جریان تولید…

فهرست مطالب:

مقدمه

آماده سازی سطح

فسفاته کاری

تاریخچه

تاریخچه شرکت سایپا

سابقه تاریخی فسفاته کاری

خوردگی های ممکن در بدنه پراید

انواع خوردگی

تاسیسات

وسایل مورد نیاز جهت ساخت تاسیسات

تاسیسات غوطه وری

گرم کردن مخازن

مخازن آبکشی

جداکردن لجن وجرم

انواع طرحها ویژه

دستمال کشی

چربی گیری و آماده سازی سطح

چربی گیری ومهیا کردن سطح

B20 ,B30 ,B40

فسفاته کاری

روشهای مهندسی سطح

B70

B80

عمل آوری قبل از فسفاته

پوشش دادن ضخیم با فسفات-فسفاته کاری ضخیم

پوشش فسفاته

B90 – B100

عملیات بعد از فسفاته کاری

B110

عملیات بعد از فسفات دار کردن

B120-B130

منابع

این فایل کاملا ویرایش شده و شامل: صفحه نخست، فهرست مطالب و متن اصلی است و با فرمت word در اختیار شما قرار می گیرد.