طرح کسب و کار کارخانه ریسندگی (نخ)

توضیح مختصر:

تعداد پرسنل این کارخانه 62 نفرند که در نظام 2 شیفت مشغول بکار می باشند. کارخانه ریسندگی ظریف ریس در زمینی به مساحت 10000 متر مربع در سال 1361 تاسیس گردید.

عنوان کامل: طرح کسب و کار کارخانه ریسندگی (نخ)

دسته بندی: دانشگاهی » سایر موارد

اطلاعات

  • فرمت فایل دانلودی: docx
  • فرمت فایل اصلی: وورد
  • تعداد صفحه: 89
  • حجم: 861 کیلوبایت

عبارات و جملات کلیدی

دانلود طرح کسب و کار کارخانه ریسندگی (نخ), دانلود طرح کار آفرینی کسب و کار کارخانه ریسندگی (نخ)

تاریخچه تاسیس کارخانه:

کارخانه ریسندگی ظریف ریس در زمینی به مساحت 000/10 متر مربع در سال 1361 تاسیس گردید. در 12 بهمن ماه سال 1370 با ظرفیت تولید سالانه 3000 تن نخ پتو معادل نمره 20 انگلیسی و 1500 تن نخ آکریلیک در نمرات مختلف افتتاح گردید. متاسفانه در تاریخ بیست و نهم اسفند همان سال این کارخانه دچار آتش سوزی گردید و کلیه ماشین آلات خط تولید به کلی از بین رفت و بعد از گذشت 3 سال از واقعه تاسف بار مجددأ این کارخانه راه اندازی شد. این کارخانه با استفاده از تکنولوژی BEFAMA لهستان و SCHLAFHOREST انگلستان یکی از بزرگترین تولید کنندگان نخ به طریقه چرخانه ای (اپن اند) می باشد. در حال حاضر کارخانه ظریف ریس دارای واحدهای ریسندگی نخ پنبه (سیستم اپن اند)، واحد ریسندگی نخ مصنوعی (سیستم اپن اند)، واحد ریسندگی نخ مصنوعی و مخلوط پنبه (سیستم رینگ)واحد رنگرزی (نخ و الیاف)، واحد تابندگی (که بزودی تبدیل به یک خط تولید جدید (سیستم رینگ) خواهد شد و واحد مهندسی صنعتی (کنترل کیفیت) می باشد.

واحد ریسندگی نخ پنبه: (سالن یک)

این واحد شامل خط حلاجی، کاردنیگ، در افریم با استفاده از تکنولوژی BEFAMA لهستان و ماشینهای ریسندگی اپن اند با استفاده از تکنولوژی SCHLAFHOREST انگلستان با 2880 کله ریسندگی می باشد که کلیه ماشین آلات بصورت اتوماتیک بوده ومجهز به سیستم کنترل نخ (اتومات) کرولب می باشد. و در تمام مراحل تولید فتیله و نخ توسط آزمایشگاه کنترل کیفیت از لحاظ نمره نخ، استقامت، ضریب تغییرات جرمی CV% و نقاط ضخیم و نازک Thick Place,Thic Place مورد کنترل قرار می گیرد. واحد ریسندگی نخ پتو قادر به تولید سالانه 4000 تن نخ نمره 24 انگلیسی (24Ne) می باشد.

واحد ریسندگی نخ مصنوعی (سیستم اپن اند): ( سالن دو)

این واحد قادر به تولید انواع نخهای مصنوعی از قبیل آکریلیک، ویسکوز، پلی استر و مخلوط مصنوعی نظیر پلی استر- ویسکوز و آکریلیک- ویسکوز می باشد که شامل خط حلاجی، کاردینگ، در افریم با استفاده از تکنولوژی BEFAMA لهستان و ماشینهای ریسندگی اپن اند با استفاده از تکنولوژی SCHLAFHOREST انگلستان با حدود 1252 کله ریسندگی است که در این واحد نیز کنترلهای لازم به لحاظ کیفیت انجام می گیرد.

این سالن دارای ظرفیت تولید سالانه 1400 تن نخ نمره 24 انگلیسی بوده ضمنا قادر به تولید نخ در نمرات 1.6 الی 30 انلگیسی می باشد. (توسط ماشینهای قدیمی اپن اند)

واحد ریسندگی نخ مصنوعی (سیستم رینگ): (سالن3)

این واحد دارای خط حلاجی، کاردینگ، در درافریم با استفاده از تکنولوژی BEFAMA لهستان و فلایر (تولید نیمچه نخ) با استفاده از تکنولوژی Zincer انگلستان و ماشین های ریسندگی رینگ BEFAMA واتوکنر با استفاده از تکنولوژی SCHLAHPREST انگلستان می باشد. که قادر است با الیاف کوتاه و بلند (سیستم نیمه فاستونی) کار کند. (در دو خط جداگانه) و دارای 110088 کله ریسندگی جهت الیاف کوتاه و 2808 کله ریسندگی جهت الیاف بلند می باشد. واحد ریسندگی نخ رینگ قادر به تولید سالانه حدود 311 تن نخ معادل نمره 24 انگلیسی جهت رینگهای زنسیر (الیاف بلند) و 2485 تن نخ معادل نمره 24 انگلیسی جهت رینگ ریتر (الیاف کوتاه) می باشد بطور کلی این واحد دارای ظرفیت تولید سالانه 2700 تن نخ نمره 40 متریک (24 انگلیسی) می باشد.

واحد رنگرزی (نخ و الیاف):

قسمت رنگرزی کارخانه از دو سیستم جداگانه «رنگرزی الیاف» و« رنگرزی نخ» تشکیل شده است که می تواند همزمان الیاف و نخ ساخته شده را رنگ نماید بدین ترتیب به سهولت می توان بر اساس خواسته مشتریان نخ های رنگی، ملانژ، افکت و اسپوت را تولید کند.

شامل دو دستگاه اتوکلا و رنگرزی با ظرفیت رنگرزی 800 کلیو گرم نخ و 1000 کیلوگرم الیاف در هر بچ می باشد که در صورت لزوم می تواند سالانه 2380 تن نخ و 1100 تن الیاف رنگرزی می نماید. در ضمن این واحد مجهز به آزمایشگاهی با تجهیزات پیشرفته و مناسب و دارای دستگاه کالرمچینگ می باشد.

واحد مهندسی صنعتی:

این واحد دارای زیر مجموعه های

· آزمایشگاههای مجهز کنترل کیفیت uster استحکام و نایکنواختی (تست مقاومت، تست ضریب تغییرات جرمی CV% ونقاط ضخیم و نازک ThinPlace,Thickplace برای نخ و فتیله سنجش ضایعات گیاهی پنبه «خاک، الیاف کوتاه، ضایعات گیاهی» و آزمایشگاه شیمی جهت تجزیه الیاف و نخ و تست چربی پنبه)

· با خرید تجهیزات آزمایشگاهی جدید این کارخانه تنها آزمایشگاه مجهز در استان خراسان خواهد شد.

· خط بسته بندی ریلی با سیستم بارکد که دارای ظرفیت بسته بندی روزانه 25 الی 30 تن نخ را داراست

· انبارهای نگهداری مواد دارای سیستم بارکد بوده و خدمات پس از فروش را سریع و آسان به مشتریان می رساند.

تعداد پرسنل:

تعداد پرسنل این کارخانه 62 نفرند که در نظام 2 شیفت مشغول بکار می باشند. در قسمت اداری شیفت کاری هر روز 8 صبح الی 18 بعد از ظهر (به استثنای جمعه)

افراد شاغل در قسمت کنترل کیفیت 2 نفرند. مسئول کنترل کیفیت لیسانس نساجی- سرپرست کنترل کیفیت فوق دیپلم مدیریت صنعتی و با اینترنت و نرم افزار Exccel آشنایی کامل دارند این افراد زیر نظر مدیر مهندسی صنعتی انجام وظیفه می کنند.

امکانات رفاهی کارخانه:

1- مزایای قانون کار و تامین اجتماعی

2- سرویس ایاب و ذهاب

3- صندوق وام کارکنان

4- تعاونی مسکن

5- تعاونی مصرف

متوسط وضعیت تحصیلات و سنی در کارخانه:

حدود 90% پرسنل این کارخانه قشر جوان هستند و متوسط وضعیت تحصیلات در حد دیپلم می باشد. تعداد زیادی از پرسنل علیرغم مشغله کاری بفکر ادامه تحصیل افتاده هم اکنون تعداد 2 نفر در دانشگاه علمی کاربردی مشغول به تحصیل می باشند.

موفقیتهای کارخانه:

در این کارخانه نیروهای مستعد و کار آمد در کادر مدیریتی، سرپرستی، پرسنل، توجه مدیران ارشد به کیفیت، سطح کیفیت محصولات را به 25% دور شدن از بهترین کیفیت های جهان قرار داده است.

با توانمندی پرسنل واحد فنی بدون نیاز به مونیتور خارجی اقدام به نصب وراه اندازی ماشین آلات می نماید.

پروسه تولید:

خرید مواد اولیه کارخانه، مخصوصا پنبه از داخل کشور بوده (کاشان) و پنبه داخلی به صورت 80% استفاده شده است. پروسه تولید در تمام محصولات از قسمت حلاجی آغاز می شود (عمل باز کردن الیاف وگرفتن ناخالصی) در مرحله کاردینگ فتیله، تولید می شود در مرحله چند لاکنی (درافریم) عمل موازی کردن بهتر الیاف و همپوشانی عیوب فتیله انجام می شود در ماشین های ریسندگی فتیله و یا نیمچه نخ در دو سیستم اپن اند و یا رینگ به نخ تبدیل می شود.

فهرست

تاریخچه تاسیس کارخانه: 1

واحد ریسندگی نخ پنبه: (سالن یک) 1

واحد ریسندگی نخ مصنوعی (سیستم اپن اند): ( سالن دو) 2

واحد ریسندگی نخ مصنوعی (سیستم رینگ): (سالن3) 2

واحد رنگرزی (نخ و الیاف): 3

واحد مهندسی صنعتی : 3

تعداد پرسنل: 4

امکانات رفاهی کارخانه: 5

متوسط وضعیت تحصیلات و سنی در کارخانه: 5

موفقیتهای کارخانه: 5

پروسه تولید: 6

سیستم بازار فروش: 6

آشنایی با اصطلاحات و تعاریف کنترل کیفیت 7

خط مشی و اهداف کیفیتی شهر نخ: 10

بازرسی و آزمایش مواد اولیه 14

بازرسی در حین فرآیند 15

کنترل و بازرسی در سالن دو: 16

امکانات آزمایشگاهی کنترل کیفیتی عبارتند از: 18

کنترل وتعیین تکلیف محصولات نامنطبق … 19

کنترل کیفیت (سالن یک) 21

تست های در حین تولید: 22

آزمایشگاه کنترل کیفیت (فیزیکی) 22

کار با دستگاه ترش تستر: تست ضایعات 23

کار با اوستر تستر 3: (تست نایکنواختی Elongation و …) 25

کار با دستگاه اوستر تنسوراپید (استحکام سنج) 27

کار با کلاف پیچ نخ 29

کار با متراژ نیمچه نخ و فتیله 30

تاب سنج 32

شمارش نپ 33

1: محاسبه عیوب موجود در نخ (اشکالات) 34

35

2: ارزیابی نتایج اندازه گیری: 35

3: رعایت میزان فراوانی نقاط نخ 40

نپ ها: 49

نپ حاصل از پروسه: 50

تاثیر ماده خام و ماشین آلات تولید بر تعداد نپ ها: 50

تاثیر عملیات پنبه پاک کنی بر تعداد نپ ها در تار عنکبوتی کارد و نخ 52

4: انتخاب سرعت نخ 55

5: انتخاب وضعیت فاستونی یا پنبه: 57

زمان های تست های انجام در کنترل کیفیت 58

آزمایشگاه کنترل کیفیت شیمایی: 61

مثال 64

2-میزان پارافین (واکس) موجود در نخها: چون پارافین نیز چربی مراحل تست آن مانند چربی گرفتن می باشد. 64

زمان سنجی دستگاه ترش تستر در کنترل کیفیت فیزیکی 67