آموزش مبانی فلش (FLASH)

دسته: کامپیوتر و IT

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 901 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 95

آموزش مبانی فلش (FLASH)

مبانی فلش

محیط فلش ساده به نظر می آید. ممکن است قصد داشته باشید همین الان کار ترسیم و متحرک سازی را شروع کنید. اما احتمالاً فلش به آن صورتی که شما انتظار دارید عمل نمی کند.

برای اینکه اولین قدمها را درست بردارید، بهتر است با مبانی آن آشنا شوید. فلش با برخی از نرم افزارها سازگار است و در مواردی با آنها تفاوت دارد.

نوارهای ابزار ( Tooibars )

فلش دارای پنج نوار ابزار است: 1- اصلی یا استاندارد (Standard).2- وضعیت (Status). 3- کنترل کننده (Controler). 4- راه انداز (Launcher). 5- جعبه ابزار (Tooibox) به آن Tools هم گفته می شود. چهار نوار ابزار اول، راهی برای رسیدن به گزینه های منوها فراهم می کنند، که توسط دکمه های نماد دار مشخص شده اند. نوارهای ابزار یا Tools، روشی را برای درج و اصلاح متن و تصویر فراهم می کنند.

(شکل(1) می توانید نوارهای ابزار را آنطور که می خواهید مرتب کنید.)

می توانید در منوی Window، گزینه Toolbars، نوارهای ابزار استاندارد، وضعیت، کنترل کننده را ملاحظه کنید (شکل 1). توجه داشته باشید که نوار راه انداز (Launcher) همیشه فعال است.

نوار ابزار اصلی حاوی دکمه هایی برای توابع رایج موجود در منوهای Fileو Edit می باشد. مثل Open، Save و Undo. می توانید عملاً کار هر دکمه را شناسایی کنید، به این صورت که نشانگر ماوس را روی دکمه ای قرار داده و منتظر بمانید تا راهنمای آن ابزار ظاهر شود. نوار ابزار وضعیت، وضعیت جاری صفحه کلید شما را نشان می دهد: مثل Caps Lock و Num Lock، همین. ( من معمولاً این نوار را غیر فعال می کنم تا فضای بیشتری را روی صفحه داشته باشیم).

نوار ابزار کنترل کننده، شبیه به کنترل کننده روی دستگاه پخش ویدئو است. هنگام ساخت نمایش می توانید با استفاده از کنترل کننده، نمایش خود را اجرا، متوقف، جلو، عقب و یا از ابتدا شروع کنید. و بالاخره اینکه، وقتی به استفاده از میان برها عادت کنید، هرگز از این نوار ابزار استفاده نخواهید کرد.

نوارهای ابزار اصلی و کنترل کننده قابلیت حرکت دادن و قفل کردن را دارند. به این معنی که می توانید آنها را روی صفحه جابجا کنید یا به رابط فلش قفل کنید. بدین ترتیب می توانید فضای کاری خود را به دلخواه سازماندهی کنید. برای مثال از منوی Window، گزینه Toolbars و سپس Controller را انتخاب کنید. نوار ابزار بر روی سایر اجزا صفحه ظاهر می شود. اگر کنترل کننده را به سمت خط زمانی در بالای Stage بکشید، می توانید آن را در آنجا قفل کنید. در واقع به رابط قفل می شود. برای اینکه آن را از آنجا خارج کنید، روی خط کنار دکمه توقف کلیک کرده و آن را بکشید. نوار ابزار راه انداز (Launcher) را نمی توانید غیر فعال و یا حرکت دهید. این نوار بسیار مفید است که احتمالاً هیچگاه مایل به غیر فعال کردن آن نخواهید بود. این نوار که در پایین رابط فلش قرار دارد، امکان دسترسی سریع به اغلب کادرهای رایج را فراهم می کند. این موضوع را بعداً شرح می دهیم.

جعبه ابزار با انتخاب گزینه Tools از منوی Window، فعال یا غیر فعال می شود. مثل بیشتر نوارهای ابزار، جعبه ابزار نیز قابلیت حرکت و قفل شدن را دارا می باشد. محل پیش فرض آن در سمت چپ صفحه می باشد، که در آنجا قفل شده است. از جعبه ابزار عمدتاً برای ترسیم بر روی Stage استفاده می شود. توجه کنید، جعبه ابزار به چند بخش تقسیم شده است که عبارتند از: Tools ( ابزار)، View(نما)، Color ( رنگ) وOptions (گزینه ها) (شکل2).

بخش Tools به شما امکان می دهد تا تصویر و متن ایجاد کنید ( توسط ابزار متن و ابزار خط). می توانید تصاویر را با ابزار پاک کن و ابزار سطل رنگ، اصلاح کنید. می توانید تصاویر را به آسانی توسط ابزار پیکان و دو ابزار زیر انتخاب و کمند، انتخاب کنید. قسمت Colors به شما امکان می دهد تا رنگ ترسیمات را کنترل کنید. بالاخره قسمت Options شامل توابع اضافی برای ابزارهای خاص می باشد. بسته به ابزار انتخاب شده، گاهی ممکن است چیزی در این قسمت مشاهده نشود.

عبارات کلیدی

  • آموزش مبانی فلش (FLASH)
  • آموزش مبانی فلش (FLASH)