پروژه استخراج کیتین از پوسته میگو و استفاده از کیتین برای جدا کردن یون منگنز (VII)

دسته: پژوهش

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 26 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 52

پروژه استخراج کیتین از پوسته میگو و استفاده از کیتین برای جدا کردن یون منگنز (VII)

فهرست

مقدمه… 1

چکیده … 2

کیتین چیست؟… 3

ساختار شیمیایی و خواص کیتین… 5

روش استخراج کیتین از پوشه سخت پوستان.. 9

تصاویر برخی سخت پوستان… 10

کاربردهای کیتین… 12

پارامترهای اقتصادی تولید… 23

روش استخراج کیتین از پوسته میگو … 24

شناسایی و تجزیه و تحلیل ماده استخراج شده 28

بحث و نتیجه گیری … 29

منابع… 31

==========================

چکیده:

کیتین پلی ساکارید ازت دار خطی و دومین پلیمر طبیعی بعد از سلولز است. این ماده به همراه مواد معدنی و آلی در پوسته سخت پوستان یافت می شود.

استخراج کیتین از پوسته این سخت پوستان به ویژه میگو شامل دو مرحله کانی زدائی است. این ماده کاربردهای زیادی در صنعت بهینه سازی مواد دیگر در تصفیه آب فاضلاب، ساختن کیتوزان و گلوکوز آمین و در جدا سازی یونها به روشهای مختلف دارد. در این پروژه کیتین از پوسته میگو استخراج و در جداسازی یون منگنز (VII) مورد استفاده قرار گرفت.

مقدمه:

دریا، مرکز شگفتیها، عجایب و جایگاه پیدایش اولین جانداران کره زمین است. در این اکوسیستم عظیم، با استفاده از انرژی خورشید، آبزیان مراحل مختلف را پشت سر می گذارند تا ارزانترین و اقتصادی ترین غذای مردمان جهان را بسازند. میگو، خرچنگ و لابستر از مهمترین آبزیان هستند که هر ساله با صید هزاران تن از آنها ضایعات بسیاری به جا می گذارند. کیتین، یکی از مهمترین اجزا این ضایعات است که کاربردهای بسیار گسترده ایی در صنعت برای بهینه سازی مواد دارد. هدف از این پروژه، استخراج کیتین از پوسته میگو و استفاده از کیتین برای جداسازی یون منگنز (VII) می باشد. بررسیهای اقتصادی نشان می دهد در ایران سالیانه چندین تن میگو صید می شود که ضایعات زیادی به همراه دارد و استفاده بهینه از این ضایعات نمی شود.

استخراج کیتین ساده، صادر کردن کیتین به صورت خالص از نظر ارزش زیادی دارد.

کیتین چیست؟

کیتین یکی از ماکرومولکولهای طبیعی است و فراوانترین پلیمر طبیعی بعد از سلولز است. پلی ساکارید ازت داری است که در آن گلوکوز؛ آمونیاک؛ استیک اسید به صورت مولکولهای گلوکوز آمین وجود دارد. کیتین ماده خام فراوانی است که توسط سلولهای زنده گیاهی و جانوری ساخته می شود؛ برای تبدیل به مواد شیمیایی و محصولات جدید عملاً تمام نشدنی است. این نوع مواد زیستی به علت برتریها و مزیتهای ذاتی؛ آینده درخشانی دارند. کیتین؛ ماده با ارزشی است که استفاده های صنعتی؛ شیمیایی؛ پزشکی؛ داروئی؛ آرایشی و بهداشتی دارد. لذا؛ بهتر است که بیشتر مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

عبارات کلیدی

  • پروژه استخراج کیتین از پوسته میگو و استفاده از کیتین برای جدا کردن یون منگنز (VII)
  • پروژه استخراج کیتین از پوسته میگو و استفاده از کیتین برای جدا کردن یون منگنز (VII)