راهنمای فارسی نرم افزار جیره نویسی گاوهای شیری NRC 2001

دسته: پژوهش ها

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 569 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 80

راهنمای فارسی نرم افزار جیره نویسی گاوهای شیری NRC 2001

پیش گفتار :

به منظور استفاده بهتر اساتید ، متخصصین ، دانشجویان و دامداران محترم از جدیدترین و پیشرفته ترین نرم افزار جیره نویسی گاوهای شیری (NRC 2001 ) بر آن شدیم تا راهنمای فارسی این نرم افزار را تهیه نموده و در دسترس تمامی علاقمندان این رشته قرار دهیم . امید است که گردآوری این مجموعه مورد توجه کلیه علاقمندان رشته علوم دامی قرار گرفته وکوشش انجام شده موجب افزایش بازدهی استفاده از مواد خوراکی در تغذیه گاوهای شیری گردد . بر خود لازم میدانیم از زحمات آقایان مهندس محمدرضا کوهکن نژاد ، مهندس حسن پشندی ، مهندس عباس لشکری و مهندس علیرضا محمدی حاجی آبادی در مراحل مختلف تهیه این مجموعه تشکر و قدردانی نمائیم . همچنین از مساعدت بیدریغ آقای مهندس کاملان که در امور کامپیوتری ما را یاری نمودند صمیمانه تشکر و قدردانی می نمائیم . مسلما گردآوری این مجموعه که توسط اینجانبان علیرضا بیات و ملک حسین دلاور(دانشجویان کارشناسی ارشد رشته علوم دامی دانشگاه فردوسی مشهد) انجام گرفته است خالی از اشکال نمی باشد . بنابراین ضمن تشکر، از پیشنهادات و انتقادات سازنده شما عزیزان استقبال می نمائیم .

مقدمه

این مجموعه شامل راهنمای کامل فارسی به همراه دیسکت فشرده) (CD حاوی فایل های Dairy ، راهنمای فارسی ، Book و Acrobate Reader می باشد . فایل Dairy خود شامل پنج فایل می باشد که عبارتند از:

1-NRC (Setup ) : فایل اجرایی این نرم افزار می باشد(قابل Setup ) . 2- Program computations Dairy Cattle NRC : علائم اختصاری مورد استفاده در مدل

3-Read Me : یک فایل تحت Word 97 می باشد که توضیحات کلی در مورد این CD و فایلهای NRC آن می دهد .

4-Table Generator Heifer(2000) : یک فایل تحت Excel 2000 می باشد که احتیاجات تلیسه ها را محاسبه می کند .

5- Table Generator Heifer(1997) : یک فایل تحت Excel 97 می باشد که احتیاجات تلیسه ها را محاسبه می کند .

فایل راهنمای فارسی حاوی اطلاعات موجود در این متن می باشد که به صورت 97 Word به منظور استفاده همزمان کاربر از نرم افزار NRC 2001 و راهنمای فارسی در این CD ذخیره شده است .

فایل Book حاوی فصول مختلف کتاب Nutrient Requirment of Dairy Cattle 2001(Seventh Revised Edition) می باشد که به منظور استفاده متخصصین علوم دامی در این CD گنجانده شده است. از آنجایی که این کتاب بصورت فایلهایPDF می باشد نرم افزار Acrobate Reader که برای خواندن این گونه فایل ها لازم است در این CD ذخیره شده و موجود می باشد . این نرم افزار به استفاده کننده این امکان را می دهد که اطلاعات و معادلات موجود در کتاب 2001 ) Nutriert Requiremenets of Dairy Cattle (NRC را به طور عملی مورد استفاده قرار دهد. این برنامه احتیاجات دام و تولید ایجاد شده توسط مواد مغذی جیره را تخمین می زند. این نرم افزار متعادل کننده جیره نیست بلکه ارزیابی کننده جیره است بنابراین محاسبات لازم برای ارائه جیره های با حد اقل قیمت را انجام نمی دهد . بعلاوه یک صفحه گسترده Excel ارائه شده است که مواد مغذی مورد نیاز تلیسه های با وزن و سرعت رشد متفاوت را محاسبه می کند.

G

نصب نرم افزار ( Installation )

برای نصب این نرم افزار در صفحه اول بر روی Dairy کلیک کنید . سپس گزینه Yes را انتخاب کنید . چند لحظه صبر کنید سپس در مراحل بعدی همواره گزینه Next را انتخاب نمائید بعد بر روی Finish کلیک کنید تا نرم افزار نصب گردد . پس از نصب نرم افزار ، بر روی NRC Dairy Cattle Program (علامت پرچم) دو بار کلیک کنید تا برنامه اجرا شود . در مرحله بعدی گزینه Accept Terms of Use را انتخاب کنید . حالا می توانید نوشتن جیره دلخواه را شروع نمائید .

G

احتیاجات نرم افزار

این نرم افزار طوری طراحی شده است که:

در محیط ویندوز 95 ،98 یا 2000 اجرا شود.

با حداقل RAM 16 مگابایت اجرا شود (32 مگابایت پیشنهاد می شود) .

توجه : در این نرم افزار برای نشان دادن اعشار از نقطه استفاده می شود نه از کاما . برای اشخاصی که کامپیوتر های آنها برای استفاده از کاما بعنوان جدا کننده اعشار تنظیم شده است بایستی در ویندوز Settings تغییر داده شود (عمدتاً استفاده کننده های اروپایی و آمریکایی لاتین).

G

قابلیت های نرم افزارNRC2001

1- تعیین احتیاجات دام توسط مدل

2- جیره نویسی برای تمام نژادهای گاو شیری

3- جیره نویسی برای گاوهای شیرده ، خشک ، تلیسه های جایگزین و گوساله ها

4- در نظر گرفتن نمره بدن دام ( Condition Score) در جیره نویسی

5- دارا بودن آنالیز تمام مواد خوراکی مطابق NRC 2001

6- در نظر گرفتن اثر عوامل محیطی و مدیریتی بر تولید دام (مانند دمای محیط، سرعت باد، پوشش بدن ، استرس گرمائی و …)

7- محاسبه مقدار اسیدهای آمینه وارد شده به روده باریک

8- مشاهده و چاپ نتایج بصورت انتخابی (خلاصه نتایج ، احتیاجات مختلف دام، مواد مغذی تامین شده ، مقدار اسیدهای آمینه وارد شده به روده باریک و …)

9- قابلیت جیره نویسی بر اساس ماده خشک (DM) یا As Fed و درصد هر کدام

10- قابلیت تخمین مقدار ماده خشک مصرفی با توجه به مشخصات و تولید دام

11- قابلیت محاسبه تولید شیر حاصل از انرژی و پروتئین جیره

12- قابلیت محاسبه بهترین اضافه وزن روزانه (Target ADG) و اضافه وزن روزانه حاصل از جیره مورد نظر در شرایط محیطی و مدیریتی مختلف

13- قابلیت محاسبه مقدار تولید ترکیبات شیر در روز

14- عدم محدودیت نرم افزار از نظر تعداد ماده خوراکی در جیره

15- قابلیت جیره نویسی براساس واحدهای سیستم متریک و سیستم انگلیسی(مثلا کیلوگرم و پوند)

16- قابلیت محاسبه وزن بالغ دام و وزن تولد گوساله با توجه به نژاد

17- محاسبه انرژی مواد خوراکی با استفاده از ترکیبات شیمیایی آنها(معمولا برای هر گروه از مواد خوراکی از معادلات مربوط به همان گروه استفاده می شود).

18- محاسبه مقدار انرژی مواد خوراکی با توجه به ترکیبات شیمیایی ماده خوراکی و قابلیت هضم مواد مغذی مختلف

عبارات کلیدی

  • راهنمای فارسی نرم افزار جیره نویسی گاوهای شیری NRC 2001
  • راهنمای فارسی نرم افزار جیره نویسی گاوهای شیری NRC 2001
  • نرم افزار جیره نویسی گاوهای شیری NRC 2001
  • پروژه نرم افزار جیره نویسی گاوهای شیری NRC 2001
  • تحقیق نرم افزار جیره نویسی گاوهای شیری NRC 2001