مقاله آشنایی با کامپیوتر (برنامه SETUP)

دسته: فنی و مهندسی

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 32 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 37

مقاله آشنایی با کامپیوتر (برنامه SETUP)در 37 صفحه ورد قابل ویرایش

آشنایی با برنامه setup

بعد از اجرای برنامه Post توسط BIOS ، برنامه مخصوص پیکر بندی سخت افزار سیستم به نام Setup اجرا می شود ، در واقع برنامه Setup داخل حافظه ROM است . ولی مقادیر مربوط به پیکر بندی سیستم در Setup داخل حافظه ای به نام (Complementery Metal Oxide Semiconductor ) CMOS RAM وجود دارد . برخلاف حافظه ROM که نمی توان اطلاعاتش را تغییر داد ، می توانید از طریق اجراء برنامه Setup اطلاعات موجود در حافظه CMOS را تغییر داد . هر وقت کامپیوتر راه اندازی می شود ، برنامه BIOS با استفاده از مقادیر موجود در حافظه CMOS کامپیوتر را پیکر بندی می کند . حافظه CMOS به محض قطع برق اطلاعاتش پاک می شود . لذا برای حفظ اطلاعات فوق از باطری کوچکی به نام Backup Battery استفاده می شود . از خصوصیات دیگر این حافظه ها این است که این نوع حافظه به دلیل عدم استفاده خازن در ساختار داخلی آن ، نیاز به تازه سازی ( Refresh ) مشابه حافظه های اصلی دینامیکی ( DRAM ) ندارد .

برنامه های Setup معمولاً به دو صورت ویندوزی و متنی ارائه شده اند . در Setup ویندوزی ، قسمتهای مختلف برنامه های Setup به صورت صفحات ویندوز طراحی شده و در صورت اتصال ماوس به سیستم

می توانید این قسمتها را انتخاب و مورد استفاده قرار دهید .

در Setup های معمولی برای انتخاب قسمتهای مختلف از کیلد های جهتی و

Page Up و Page Down در صفحه کلید استفاده می شود .

آشنایی با روش ارتقاء برنامه Setup

هر برد اصلی دارای یک برنامه Setup مخصوص به خود می باشد که به کمک آن می توان پارامتر های مورد نیاز آن برد را تنظیم نمود . شرکتهای تولید کننده برنامه های BIOS به منظور بالا بردن کارایی برنامه خود و همچنین همگام شده با پیشرفتهای نرم افزاری و سخت افزایس مرتباً برنامه های خود را ارتقاء داده و نسخه های جدیدی از آنها را ارائه می کنند .

همچنین شرکتهای سازنده بردهای اصلی نیز با استفاده از حافظه های Flash Rom برای نگهداری برنامه ها BIOS امکان به روز رسانی برنامه فوق بدون نیاز به تعویض این حافظه را فراهم آورده اند . برای بروز رسانی برنامه BIOS می توان بعد از تهیه نسخه جدید برنامه از طریق دیسکت CD یا اتصال به سایت شرکت تولید کننده برنامه BIOS از طریق اینترنت برنامه مخصوص به روز رسانی Flash را از مسیر ذخیره شده روی کامپیوتر خود اجرا کنید معمولاً این فایل ها را با نامهای AWDFLASH.EXE یا AMIFLASH.EXE و غیره مشاهده خواهید نمود .

بعد از اجرای این برنامه ابتدا از شما در مورد ذخیره سازی محتویات قدیمی BIOS از شما سوال می شود که بهتر است به آن پاسخ « y » بدهید . در این صورت به شما امکان تایپ نام فابل مخصوص ذخیره سازی نسخه قدیمی را خواهد داد . نهایتاً از شما در مورد کپی کردن اطلاعات جدید سوال کرد که در صورت پاسخ « Y « عمل به روز رسانی برنامه BIOs شروع

می شود که در پایان کار باید سیستم را مجدداً راه اندازی نمایید .

معمولاً به سه روش مختلف می توان برنامه بایوس سیستم را به روز رسانی کرد :

1- از طریق فلاپی و کلید F8 در هنگام راه اندازی و داخل شدن به بایوس سیستم در این حالت اگر اگر از مادربردهای Gigabyte استفاده می کنید ، کافی است به آدرس اینترنتی http:www.gigabyte.com.tw مراجعه کرده و سپس از قسمت Support گزینه Motherboard و سپس گزینه BIOS و همچنین مدل مادربرد را انتخاب کرده و سپس برنامه BiOS جدید را Down load کرده و روی فلاپی ذخیره کنید . حال هنگام راه اندازی سیستم بازدن کلید F8 ضمن قرار دادن فلاپی داخل درایو در منویی که باز می شود گزینه Update From Flappy را انتخاب کرده و عمل بازسازی را شروع نمایید . در خاتمه سیستم را مجدداً راه اندازی کرده تا عملیات بازسازی BIOS به اتمام برسد .

نام شرکت سازنده پردازنده

پردازنده ها توسط شرکتهای مختلفی ساخته و ارائه شده اند . شرکتهای مشهور سازنده پردازنده عبارتند از :

Intel

AMD

Syrix

MotorolA

IBM

IDT

NIC

IIT

گاهی بر روی پردازنده نام شرکت به صورت کامل و گاهی به صورت علائم اختصای مخصوص شرکت مشخص می شود . مثلاً برای محصولات شرکت از AMD برای مشخص کردن نان پردازنده عبارت ADVANCED شرکتهای MICRO DEVICES که کلمه AMD آن گرفته شده چاپ می شود.

نسل پردازنده

پردازنده ها بسته به تنوع در مل و عملکرد آنها دارای مدل مختلفی

می باشند . معمولاً هرگاه یک تغییر اساسی در ساختار یک پردازنده به وجود آمده است ، نسل جدیدی برای آنها نامگذاری شده است . معمولاً نسلهای مختلف پردازنده را با نام ، علائم یا شماره های مختلف نشان

می دهند .

شرکت های سازنده پردازنده تولیدات خود را بر اساس یک روش استاندارد نامگذاری می کنند . مثلا شرکت Intel تولیداتش را به صورت 86 × 80 و شرکت Motorola به صورت 68xxx نامگذاری می کنند ، که معمولاً علامت x جایگزین نسل و مدل پردازنده می شود .

مدل پروازنده

هر کدام از نسلها پردازنده دارای مدلهای مختلفی می باشد که دارای مشخصات متفاوت می باشند . مثلاً در مورد پردازنده و 80386 مدلهای SX و DX و برای 80486 مدلهای DX4 , DXII , DX , SX و DX5 برای پنتیوم

( نسل پنجم ) مدلهای پنتیوم کلاسیک و MMX ، برای نسل ششم مدلهای پنتیوم پرو ، پنتیوم II و پنتیوم III پنتیوم سلرون برای نسل هفتم مدل اتیانیوم را می توان اشاره نمود .

سرعت پردازنده

یکی از پارامترهای مهم برای پردازنده که معمولاً روی پردازنده چاپ

می شود ، سرعت پردازنده است . سرعت پردازنده بر حسب مگاهرتز ( MHZ ) مشخص می شود . گاهی سرعت پردازنده ها معادل سرعت پردازنده مشابه Intel بر روی آن چاپ می شود . در این پردازنده ها که شبیه پردازنده های پنتیوم Intel هستند ، برای نشان دادن سرعت AMD-K5 که در سطر دوم آن عبارت PR100 چاپ شده است ، بدین معنی که این پردازنده دارای سرعتی معادل سرعت پردازنده های پنتیوم انتیل با سرعت MHZ 100 می باشد . هر چند ممکن است سرعت واقعی این پردازنده کمتر باشد . چنانچه بعد از PR100 علامت + هو داشته باشیم یعنی سرعت این پردازنده حتی از پردازنده انتیل با سرعت MHZ 100 هم بیشتر

می باشد . سرعت پردازنده به دو نوع سرعت ساعت داخلی و خارجی بستگی دارد .

سرعت ساعت داخلی :

این سرعت تقریباً برابر همان سرعتی است که در روی پردازنده ذکر

می شود . مثلاً در مورد پردازنده 80486/66MHZ مشخص کننده سرعت داخلی 66MHZ است . در حالی که سرعت ساعت خارجی این پردازنده 33MHZ

سرعت ساعت داخلی :

این سرعت همان سرعت گذرگاه سیستم می باشد . این سرعت همان سرعت دستیابی به اطلاعات موجود در حافظه اصلی کامپیوتر است . پردازنده پنتیوم جدید دارای سرعت ساعت خارجی و ( گذرگاه ) 133 MHZ 100 می باشند .

از جمله پردازنده های جدید که دارای سرعت خارجی بالایی است ، پردازنده اتلون از شرکت AMD است که دارای سرعت ساعت خارجی 200MHZ است.

اصطلاح دیگر در موضوع سرعت پردازنده تحت عنوان ضریب سرعت مطرح می شود که عبارت است از :

آشنایی با کارتهای صدا و مودم

کارتهای صدا ( Sound Cards )

صدا یکی از اجزاء جدا ناپذیر کامپیوار در آمده است که در طرح اولیه کامپیوترهای شخصی آن محدود به یک بلندگوی کوچک برای بوق زدن بود . در کامپیوترهای امروزی کارتهای صدا امکاناتی دارند که مشایه آنها را می توان در استودیوهای موسیقی پیدا کرد . کارتهای صدای قدیمی دارای استاندارد ISA بودند ولی امروزه این کارتها بیشتر دارای استاندارهای PCI می باشند . امروزه کاتهای صدای سه بعدی

(3-Dimensional) 3d و کارتهایی که تا چهار بلندگو را می توانند اداره کنند، به بازار ارائه شده است . علاوه بر کارتهای صوتی ، ساخت بلندگوهای پیشرفته ( Speaker ) تحویل زیادی در ارائه صداهای با کیفیت بالا به وجود آورده است .

1- ورود اطلاعات صوتی به صورت سیگنالهای آنالوگ

2- مبدل آنالوگ به دیجیتال

3- حافظه ROM حاوی دستورالعملهای لازم جهت پردازش سیگنالهای دیجیتالی

4- تراشه DSP ( Digital Signal Processor ) با دریافت روش کار از حافظه ROM کلیه عملیات لازم را بروی داده های دیجیتالی انجام می دهد . مهمترین کار این قسمت فشرده سازی اطلاعات است .

5- اطلاعات فشرده شده توسط DSP به CPU کامپیوتر جهت نگهداری روی دیسک سخت ارسال می شود .

6- برای پخش صدا ، پردازنده سیستم اطلاعات را از دیسک سخت به DSP ارسال می کند .

7- DSP اطلاعات را به مبدل دیجیتال به آنالدگ جهت ارسال به مصرف کننده های صوتی تحویل می دهد .

اتصالات صدا

1- محل اتصال بلندگوها

2- محل اتصال Line In

3- بلند گوی خروجی / خط استریو یا خروجی کارت صدا

4- محل اتصال میکروفون ( Mic )

5- محل اتصال Joystick

عبارات کلیدی

  • مقاله آشنایی با کامپیوتر (برنامه SETUP)
  • تحقیق آشنایی با کامپیوتر (برنامه SETUP)
  • پروژه آشنایی با کامپیوتر (برنامه SETUP)
  • مقاله آشنایی با کامپیوتر (برنامه SETUP)
  • دانلود تحقیق آشنایی با کامپیوتر (برنامه SETUP)