مقاله بررسی آموزش Microsoft Word

دسته: فنی و مهندسی

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 42 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 72

مقاله بررسی آموزش Microsoft Word در 72 صفحه ورد قابل ویرایش

ورود مایکروسافت حدود یک ده ه است که وجود دارد، و با هر نگارش جدید بر قابلیت های به عنوان یک برنامه واژه پرداز پیشرو افزوده می شود.

ورد چه کاری می تواند انجام دهد؟

ویژگی های موجود در ورد، آن را به یکی از انعطاف پذیرترین واژه پردازها تبدیل کرده است. می توان برای نوشتن هر چیزی، از یک لیست خرید تا نوشتن یک کتاب بزرگ از ورد استفاده کرد، علاوه بر متن و اشکال و گرافیک ها، چارت ها، جداول و نمودارها، عنوان ها، سرصفحه و پاصفحه، مراجع متقاطع، پانوشت ها، سمبل ها، و لغت نامه ها نیز می توان استفاده کرد که همگی به سهولت در ورد انجام می شود. ورد می تواند هجا و دستور زبان، خوانا بودن متن، جستجو و تعویض کلمات، ورد داده ها، و محاسبات را انجام داده و برای بسیاری از اسناد، از یادداشت تا صفحات وب الگوهایی فراهم آورد. قابلیت ها، سهولت طراحی و قالب بندی، ورد را به یک نرم افزار نشر رومیزی تقریباً کامل تبدیل کرده است، خلاصه این که، کمتر کاری است که ورد نتواند انجام دهد .

یک سند ورد چیست؟

در ساده ترین شکل، یک سند ورد، ترتیبی از کاراکترهای موجود در حافظه کامپیوتر است. با استفاده از ورد، می توان یک سند را ویرایش نمود، بر مطالب آن افزود و به اشکال مختلف آن را صفحه بندی کرد. به محض ایجاد سند، می توان کارهای مختلفی نظیر ذخیره کردن، چاپ و ارسال آن از طریق ایمیل را انجام داد.

راه اندازی ورد

ورد مانند سایر برنامه های تحت ویندوز راه اندازی می شود. می توان ورد را به تنهایی یا همراه با نرم افزارهای دیگر اجرا کرد تا بتوان داده ها را با سایر برنامه ها مبادله نمود.

1- اجرا از طریق منوی Start

ماوس را روی دکمه Start ببرید و روی دکمه چپ موس کلیک کنید.

ماوس را از منوی باز شده به قسمت Programs ببرید، منوی دیگری در سمت راست ظاهر می شود.

ماوس را در منوی دوم پایین بیاورید و روی عبارت Microsoft Word قرار دهید. (اگر این عبارت وجود نداشته باشد ممکن است تحت عنوان Microsoft Office آن را بیابید) سپس روی کلید چپ ماوس کلیک کنید.

پنجره ورد ماکروسافت باز می شود.

2- راه اندازی از طریق میانبر

ممکن است میانبر ورد را در دسک تاپ خود داشته باشید در این صورت روی این میانبر دو بار کلید چپ ماوس را بزنید.

پنجره ورد مایکروسافت باز می شود.

پنجره ورد

ابتدا ممکن است پنجره ورد مانند صفحه نمایش کامپیوتر یک شاتل فضایی به نظر برسد. در هر صورت، به زودی در می یابید که فرمان های مشابه خیلی ساده گروه بندی شده اند. این ترکیب «نظیر – به- نظیر» کمک می کند تا به سرعت فرمان دلخواه خود را بیابید. در هنگام مطالعه این کتاب، دستورات را اجرا کنید.

1- نوار عنوان

2- نوار منو، حاوی منوهای اصلی

3- نوار ابزار استاندارد، حاوی دکمه هایی برای فرمان های رایج است.

4- نوار ابزار اصلی قالب بندی (گزینه های اصلی صفحه بندی)

5- انتخاب کننده تب ها

6- دکمه های تورفتگی از چپ

7- خط کش

8 دکمه تورفتگی از راست

9- مکان نما

10- صفحه اصلی ورد متن

11- تقسیم کننده پنجره

12- پیکان پیمایش به سمت بالا

13- دکمه پیمایش

14- نوار پیمایش عمودی

15- پیکان پیمایش به سمت پایین

16- دکمه پیمایش یک صفحه ای به سمت بالا

17- انتخاب شی برای جستجو

18- پیمایش یک صفحه ای به سمت پایین

19- نمای Normal

20- نمای وب

21- نمای صفحه ای Page Layout

22- نمای آوت لاین

23- پیکان پیمایش به سمت چپ

24- دکمه پیمایش افقی

25- نوار پیمایش افقی

26- پیکان پیمایش به سمت راست

27- زبان

ترکیب نوار ابزار

اگر نوار ابزار formatting در زیر نوار ابراز استاندارد نشان داده نشده است. نشانگر ماوس ر ا روی دستگیره نوار ابزار formatting قرار دهید تا به فلش چهار سر تبدیل شود. دکمه چپ ماوس را نگه داشته، نوار ابزار را به محل دیگری بکشید.

نوار ابزارهای ورد

بسیاری از فرمان های ورد، بر روی نوار ابزارهای متعدد قرار گرفته اند. دو نوار ابزار اصلی شامل نوار ابزار استاندارد و نوار ابزار قالب بندی است. که ویژگی های پر استفاده ورد را در بر دارند. همچنین بیش از 20 نوار ابزار دیگر نیز در ورد وجود دارد. در نوار منو روی Tools کلیک کنید، و گزینه Customize را انتخاب نمایید. کادر محاوره ای Customize (سفارشی کردن) ظاهر می شود روی برگه Toolbars کلیک کنید تا انواع نوار ابزارها را ببینید.

اضافه کردن کلمات در میانه متن

با استفاده از ورد، تغییر دادن متن در هر زمان دلخواه آسان است. اگر تصمیم گرفتید که چیزی به نامه اضافه کنید، یا ناگهان به یاد آورید که مطالب مهمی را فراموش کرده اید، می توانید با استفاده از مکان نما آن را اضافه کنید.

1- قرار دادن مکان نما در محل دلخواه

مکان نما را به محلی که قصد دارید کلماتی اضافه کنید، منتقل نمایید، باز هم با صفحه کلید تمرین کنید. به خاطر داشته باشید که فقط به محلی که متن دارد می توانید بروید.

2- افزودن کلمات

متن جدید را تایپ کنید. اگر مکان نما در وسط یک پاراگراف باشد، می بینید که ورد کلمات بعد از مکان نما را به جلو می راند تا برای کلمات وارد شده جا باز کند.

با استفاده از کلیدهای جهت دار به محل تایپ بقیه متن برگردید.

دستکاری پاراگراف

پاراگراف ها متن شما را سازماندهی می کنند و به سند شکل زیبا داده و بر خوانایی آن می افزایند. با استفاده از ورد، ایجاد پاراگراف آسان است، حتی می توانید دو پاراگراف را با هم ترکیب کنید.

1- تقسیم یک پاراگراف

بر ای تبدیل یک پاراگراف به دو پاراگراف مکن نما را به ابتدای جمله ای که می خواهید در شروع پاراگراف بعدی باشد ببرید. سپس Enter را بزنید. حالا دو پاراگراف دارید.

2- ترکیب پاراگراف ها

اگر می خواهید دو پاراگراف را تبدیل به یک پاراگراف کنید، مکان نما را در محل شروع پاراگراف دوم قرار داده و کلید Bksp را فشار دهید. اکنون پاراگراف های شما به یک پاراگراف تبدیل شده اند.

3- نشانه های پاراگراف

با فشار دادن دکمه Enter یک پاراگراف ر ا خاتمه داده و یک نشانه پاراگراف ایجاد می کنید. می توانید با فعال کردن ، این نشانه ها را مشاهده کنید. حذف خط خالی بین پاراگراف، ها چیزی جز حذف این نشانه ها نیست.

استفاده از ورد برای ایجاد یک صفحه جدید

اگر می خواهید قبل از رسیدن متن به پایین یک صفحه، صفحه جدید ایجاد کنید، می توانید صفحه را به دو بخش تقسیم کنید. مکان نما را به محل شروع صفحه جدید ببرید. کلید ctrl را نگهدارید و Enter را بزنید. ورد یک گسست صفحه (Page Break) «دستی» ایجاد می کند. می توانید برای حذف این صفحه، مکان نما را در گوشه بالا و چپ صفحه جدید قرار داده و کلید Bksp را بزنید.

ذخیره کردن نامه

حالا که نامه ایجاد و اصلاح شده است، باید آن را در هار دیسک کامپیوترتان ذخیره کنید، تا بعداً بتوانید آن را یافته، اصلاح و چاپ کنید.

1- ذخیره کرده فایل

نشانگر ماوس را در نوار منو روی File قرار دهید. روی این منو کیک کنید تا منوی به صورت کشویی باز شود. نشانگر ماوس را پایین بیاورید و روی Save کلیک کنید.

در کادر محاوره ای Save As که ر وسط صفحه نمایش باز می شود، می توانید نامی باری نامه خود وارد کنید و محلی را برای ذخیره کردن آن تعیین نمایید.

2- نام نگاری و ذخیره

نامی بر ای فایل خود انتخاب کرده و آن را در قاب قسمت File Name وارد کنید.

در جعبه Save in پوشه ای برای ذخیره نامه انتخاب و بر روی دکمه Save کیک کنید. کادر محاوره ای بسته شده و فایل شما بر روی هاردیسک ذخیره می گردد.

چاپ کردن نامه

1- چاپ فایل

روی منوی File کلید کنید تا به صورت کشویی باز شود.

این بار از منوی باز شده، print را کلیک کنید.

2- چاپ نامه

کادر محاوره ای Print ظاهر می شود. فعلاً به گزینه های موجود در این کادر کاری نداشته باشید. فقط اطمینان حاصل کنید که چاپگر به کامپیوتر متصل شده و روشن است.

روی دکمه Ok در پایین کادر محاوره ای کیک کنید. چاپ نامه آغاز می شود.

تا اینجا، با ورد یک نامه را تایپ ، اصلاح، ذخیره، و چاپ کرده اید. این مراحل ساده، نحوه ایجاد یک نامه به وسیله ورد مایکروسافت را به شما نشان داده است. حالا به جزئیات بیشتر می پردازیم و هر مرحله را به طور مفصل شرح می دهیم.

متن شما بهتر از قبل شده است. در هر صورت، ویژگی های دیگری در ورد وجود دارد که می توانند متن را تغییر شکل دهد، به نحوی که به صورت دلخواه درآید.

قلم و اندازه قلم

قلم (Font) نوع حروفی است که ورد برای نشان دادن متن به کار می برد می توانید از قلم مختلف برای انواع نامه ها استفاده کنید. همچنین می توانید اندازه قلم را افزایش یا کاهش دهید.

1- کادر محاوره ای Font

مه متن نامه را انتخاب کنید.

منوی Format را کلیک کنید تا باز شود.

از منوی باز شده ، Font را انتخاب کنید. کادر محاوره ای Font باز می شود.

راه سریع قالب بندی قلم ها

حتما توجه کرده اید که در نوار ابزار Formatting دکمه هایی برای B I U پر رنگ، کج، یا زیر خط دار کردن وجود دارد (درست بالای خط کش) . برای قالب بندی قلم ها بدون استفاده از کادر محاوره ای Font، می توانید از این دکمه ها برای قالب بندی متن استفاده کنید. Font و Font Size منوهای کشویی هستند. کشویی هستند. دکمه های شیوه قلم، که در کنار این منوها قرار گرفته اند می توانند به قلم حالت پررنگ، مورب، یا زیرخط دار بدهند.

2- تغییر قلم (Font)

در کادر محاوره ای Font ، پنجره ای به نام Font وجود دارد که حاوی مشخصات قلم است. با نوارهای پیمایش لیست Font می توانید قلم مناسب را انتخاب کنید. احتمالاً در حال حاضر قلم شما Times New Roman یا Arial است.

با کلیک بر روی نوع دیگر قلم، ظاهر متن در پنجره Preview نمایش داده می شود.

به جستجو لیست ادامه دهید تا اینکه قلم دلخواه خود را بیابید.

3- اندازه قلم (Font Size)

حالا به منوی Size در سمت بالا و راست کادر محاوره ای Font نگاه کنید.

احتمالاً اندازه قلم در مقدار 10 تنظیم شده که خیلی کوچک است. سعی کنید روی 12 یا هر مقداری که می خواهید، کلیک کنید. اغلب برای متن های ساده از انداز های 10 تا 12 استفاده می شود.

پنجره پیش نمایش (Prview) قلم جدید را با اندازه جدید آن نمایش می دهد.

4- اعمال تغییرات ایجاد شده

هنگامی که از انتخاب قلم و اندازه آن راضی شدید، روی دکمه Ok کلیک کنید.

کادر محاوره ای Font بسته می شود. حالا متن شما با قلم و اندازه جدید قالب بندی می شود.

شیوه قلم

علاوه بر قلم معمولی، سه شیوه دیگر قلم، پررنگ (Bold) ، مورب (Italic) ، و زیرخط دار، وجود دارند که برای تأکید بر کلمات عبارات، یا یک بلوک از متن مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین می توان از این شیوه ها به صورت ترکیبی استفاده کرد تا جلوه خاصی به متن بدهد.

1- متن تیره (پررنگ یا Bold )

متنی را که می خواهید تیره شود. انتخاب نمایید.

کادر محاوره ای Font را از منوی Format باز کنید.

در منوی Font Style ، گزینه Bold را انتخاب کنید.

روی Ok کلیک کنید تا کادر محاوره ای Font بسته شود.

حالا متن شما به صورت تیره در می آید.

عبارات کلیدی

  • مقاله بررسی آموزش Microsoft Word
  • تحقیق بررسی آموزش Microsoft Word
  • پروژه بررسی آموزش Microsoft Word
  • مقاله بررسی آموزش Microsoft Word
  • دانلود مقاله بررسی آموزش Microsoft Word