مقاله بررسی صنعت جنگل داری

دسته: علوم پایه

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 30 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 24

مقاله بررسی صنعت جنگل داری در 24 صفحه ورد قابل ویرایش

صنعت جنگلداری

مساحت جنگلی تبت بیش از 6 میلیون و 300 هزار هکتار است و 5 درصد مساحت کل زمین منطقه را تشکیل می دهد. این رقم تا اندازه زیادی پایین تر از میانگین سراسر کشور است. میزان ذخیره چوب این منطقه به بیش از میلیارد و 400 میلیون متر مکعب می رسد در مقام دوم سراسر کشور قرار دارد و مهمترین پایگاه ذخیره چوب چین است. منابع جنگلی این منطقه در حوضه پایین تر رودخانه “یان لو زان بو” متمرکز است.

منطقه خودمختار تبت به بهبود محیط زیست فوق العاده اهمیت می دهد و تا کنون 18 منطقه حفاظت از طبیعی در سطح کشوری و استانی ایجاد کرده است که مساحت آن 33 میز 9 درصد مساحت کل این منطقه را تشکیل می دهد و محیط زیست و محیط زندگی تبت را تحت حفاظت نسبتاً مطلوب قرار گرفته استو اکنون محیط زیست تبت در مراحل اولیه شکل گیری قرار دارد و حفاظت از محیط زیست آن بهتر از مناطق دیگر صورت می گیرد.

تشکیل دایره جنگل – اداره جنگلبانی

باین ترتیب لازم شد که برای رسیدگی به گزارشهای واصله از جنگلهای گیلان و آستارا و صدور دستورات لازم، سازمان کوچکی نیز در مرکز تشکیل شود. لذا در سال 1317 در اداره امور کشاورزی، دائره ای بنام دائره جنگل تاسیس و تصدی آن در سال 1318 به آقای مهندس کریمی ساعی واگذار گردید.در اثر اقدامات مجدانه مرحوم ساعی توجه اداره کل کشاورزی بیش از پیش به موضوع چنگلها معطوف و مقرر گردیده اداره جداگانه ای بنام “اداره جنگلبانی” به ریاست خود ایشان تشکیل گردید. پس از تشکیل اداره جنگلبانی، آقای مهندس ساعی گزارش جامعی در باب لزوم تشکیل سازمان در محل کوچکی آزمایش شود تا در صورت حصول نتیجه مساعد در سراسر شمال تعمیم داده شود. برای این منظور ناحیه “کجور” از شمال به دریای خزر، از جنوب به ارتفاعات البرز، از مغرب به دره چالوس و از شرق به رودخانه گلندرود و علمده محدود است) انتخاب و متعاقباً در اواخر 1319 اقدام به تاسیس چهار خزانه جنگلی در دشت نظیر چالوس 0 علمده و ولی آباد گردید. ولی به مناسبت وقایع بین المللی و بدلیل مشکلات نظامی و سیاسی روز با ادامه این عملیات نظر مساعدی نشان داده نشد و و در نتیجه تکمیل آن میسر نگردید تا اینکه در اثر حوادث شهریور سال 1320 موضوع کلا به بوته فراموشی سپرده شد.

تشکیل اداره کل جنگلها

در نیمه دوم سال 1320 اداره کل کشاورزی به وزارت کشاورزی و در سال 1321 اداره جنگلبانی به اداره کل جنگلها تبدیل گردید و در هر یک از مناطق شمال (گیلان – شهسوار – مازندران – گرگان) سازمان منطقه ای جنگلبانی که تحت نظر روسای ادارات کشاورزی زیر نظر رئیس جنگلبانی انجام وظیفه می کردند.

تشکیلات منابع طبیعی در سال 1321

در این موقع تصویبنامه ای برای تسویه چوبهایی که در وقایع شهریور ماه 1320 با پروانه و بدون پروانه (سواستفاده از وقایع 1320) قطع شده بود به تصویب رسید. بر اساس این تصویبنامه چوبهای غیر مجاز به سود دولت شد و پس از آن قطع چوب طبق قانونی است که لایحه آن از طرف وزارت کشاورزی تهیه و با تصویب مجلس شورای ملی پیشنهاد خواهد شد.

در سال 1321 نخستین قانون راجع به جنگلها مشتمل بر 18 ماده و 7 تبصره به تصویب رسید و آئین نامه آن در اوایل سال 1322 از تصویب هیئت وزیران گذشت.

در اواخر سال 1322 اداره کل جنگلها به منظور ترتیب و تجهیز کادر فنی طبق مصوبه هیئت دولت و اساس نامه شورایعالی فرهنگ دو دوره کلاس کمک مهندسی جنگل و یک دوره کلاس جنگلبانی تاسیس نمود و فارغ التحصیلان آنرا برای تقویت کادر مناطق جنگلبانی به شمال اعزام داشت.

باران اسیدی

جنگلها در شمال دودهای خارج شده از موتور کارخانجات به هوا می روند و توسط قطرات آب در .. می دهد و آنرا از آنچه می بایست باشد، اسیدی تر می سازد. باران اسیدی به برگها و ریشه های درختان صدمه می زند و نهایتاً می تواند آنها را از بین ببرد.

جنگلهای شمالی

گرچه بعضی از نواحی جنگلهای شمالی برای سوخت و … که برای انواع دیگر جنگلها رخ داده گریخته است. حدود 12000 سال پیش ، اواخر … عقب نشینی کردند جنگلهای شمالی اندک اندک به سمت شمال پیش رفته اند. قسمتهای عظیمی از این جنگلها بر روی خاک یخ زده که به جز در قسمت سطحی در طول …

جنگل ناحیه ایست با تراکم زیادی از نظر ارتفاع در زیر خط درخت قرار دارند یافت می شوند، مگر اینکه بارش — سوزیهای طبیعی زیاد باشد. جنگلها عمدتاً شامل تعداد زیادی از گونه های درختان با ارتفاع مختلف می باشند و در کنار اینها درختچه ها و درختان جوان رشد می کنند که سبب استفاده بهینه از نور آفتاب می شود. یک جنگل به شکل طبیعی اش، محل زندگی بسیاری از جانوران و گونه های گیاهی می باشد، و زیست توده آن در هر واحد واحد سطح در مقایسه با بیشتر زیست بوم ها زیاد می باشد.

از دیدگاه بوم شناختی، ممکن است یک جنگل از یک درختزار متمایز باشد. جنگل که کم و بیش سایبانی متراکم دارد شاخ و … مقداری نور خورشید از یین درختان نفوذ می کنند (همچنین ببینید:

جنگل بارانی (گرمسیری و معتدل)

تایگا

جنگل معتدل سخت چوب

جنگل گرمسیری خشک

جنگل برگریز معتدل

انواع بسیاری از جنگلها وجود دارند. از جمله انواع بوم شناختی آنها عبارتند از

جنگلهای گرمسیری و نیمه گرمسیری مرطوب پهن برگ.

جنگلهای گرمسیری و نیمه گرمسیری سوزنی برگ.

جنگلهای سوزنی برگ معتدل

جنگل بارانی

آتش سوزی تجویزی

فهرست

عنوان صفحه

1- مقدمه (صنعت جنگلداری)… 1

2- تشکیل دایره جنگل – اداره جنگلبانی… 1

3- تشکیل اداره کل جنگل ها… 2

4- بنگاه جنگل … 4

الف- شمای تشکیلات منابع طبیعی کشور در سال 1327 تشکیلات مرکزی (بنگاه جنگل ها) 5

ب- شمای تشکیلات منابع طبیعی کشور تشکیلات خارج از مرکز بنگاه نگل ها در سال 1327 6

5- پیدایش جنگل… 7

الف- تعریف جنگل و انواع آن… 7

6- پیدایش جنگل و طببقه بندی آن… 10

7- پراکنش جنگل ها… 13

8- جنگل… 15

9- جنگل های باراتی کاج آمریکای شمالی… 15

10- باران اسیدی… 16

11- جنگل های شمالی… 16

دست از نابودی جنگل های ایران بردارید جنگل بان… 18

12- تخریب جنگل های شمال و دفن زباله ها در آن… 18

13- از نابودی بیشتر جنگل های ایران دست بردارید… 20

عبارات کلیدی

  • مقاله بررسی صنعت جنگل داری
  • تحقیق بررسی صنعت جنگل داری
  • پروژه بررسی صنعت جنگل داری
  • مقاله بررسی صنعت جنگل داری
  • دانلود تحقیق بررسی صنعت جنگل داری